Konstruktivní geometrie a technické kreslení (KGK) - jarní semestr 2024

Pro kombinovanou formu:


Pro prezenční formu:


Rozpis týdnů pro prezenční formu:

1. týden (19.2. - 23.2.)

Na přednášce se kromě úvodních informací k předmětu podíváme na technické normy a zobrazování na technických výkresech. Na cvičení se budeme zabývat konstrukcemi kuželoseček, zaměříme se zejména na elipsu.

2. týden (26.2. - 1.3.)

Tématem přednášky bude první ze zobrazovacích metod -- kótované promítání. Na cvičení se seznámíme se dvěma důležitými zobrazeními v rovině, která budeme později potřebovat.

3. týden (4.3. - 8.3.)

Jednou z pěkných aplikací aplikací kótovaného promítání je teoretické řešení střech. Na cvičení se ještě vrátíme k technickému kreslení.

4. týden (11.3. - 15.3.)

Další aplikací kótovaného promítání jsou topografické plochy a řešení úloh v terénu. Na cvičení budeme procvičovat řešení střech.

Téma topografické plochy se týká pouze studentů oboru SNBD, studenti oboru TMZD rýsují v AutoCADu.

5. týden (18.3. - 22.3.)

Na přednášce začneme nové promítání - Mongeovo. Na cvičení se stavaři budou věnovat topografickým plochám, technology čeká práce v AutoCADu.

6. týden (25.3. - 29.3.)

I tento týden se na přednášce budeme věnovat Mongeovu promítání. Pro cvičení platí to samé, co předchozí týden: stavaři budou řešit topografické plochy, technologové budou rýsovat v AutoCADu.

7. týden (1.4. -- 5.4.)

Na přednášce se začneme se věnovat axonometrii. Jde o rovnoběžné promítání na jednu průmětnu, při kterém se využívají ještě další průměty pomocné. Výhodou axonometrie je její názornost.

8. týden (8.4. -- 13.4.)

Ještě i tento týden zůsteneme u axonometrie. Čeká nás osvětlení těles a dále zářezová metoda - jednoduchý způsob, jak z mongeova půdorysu a nárysu získat axonometrický obraz. Také se budeme věnovat kolmé axonometrii, která nám umožní zobrazit třeba kružnici nebo pravidelný n-úhelník v pomocné průmětně.

9. týden (15.4. -- 19.4.)

Na přednášce nás čeká úvod do lineární perspektivy, jediného středového promítání, se kterým se během semestru seznámíme. Ve středovém promítání funguje řada věcí trochu jiným způsobem, než v promítáních rovnoběžných, kterým jsme se věnovali dosud. Výhodou perspektivy je její velká názornost, průmět vypadá podobně jako obraz při pohledu jedním okem. Na cvičení se ještě vrátíme k axonometrii, ale i k praktickým úpravám střech.

10. týden (22.4. -- 26.4.)

Tento týden budeme pokračovat v lineární perspektivě, na přednášce se podíváme na tzv. vázané metody.

  • Přednáška: Lineární perspektiva - vázané metody - podklady, video
  • Cvičení: Zobrazení střech v mongeově projekci a v axonometrii, praktické úpravy střech - podklady, řešení
  • Výkres 11: zadání
  • Výkres 12: zadání (pokud odevzdáváte výkresy v termínech, a tím pádem můžete celkem 2 výkresy vynechat, doporučuji tento)

11. týden (29.4. -- 3.5.)

Přednáška a cvičení ve středu odpadá kvůli státnímu svátku. Na cvičeních v pondělí a v úterý se budeme věnovat axonometrii a lineární perspektivě.

12. týden (6.5. -- 10.5.)

Přednáška a cvičení ve středu odpadá kvůli státnímu svátku. Na cvičeních v pondělí a v úterý se budeme věnovat axonometrii a lineární perspektivě.

13. týden (13.5. -- 17.5.)

Na přednášce se tento týden podíváme na některé plochy, které se používají v technické praxi.

  • Přednáška: Plochy technické praxe - podklady
  • Cvičení: Lineární perspektiva - podklady donese cvičící

14. týden (20.5. -- 24.5.)

Přednáška odpadá kvůli hlavnímu cvičení. Na cvičeních dokončíme, co bude potřeba.