Aplikace matematiky

Robert Mařík

16. listopadu 2009

Cílem tohoto dokumentu je ukázat některé praktické aplikace matematiky. Příklady se snažím volit tak, aby byly jednoduché a srozumitelné i pro neodborníky v dané oblasti. Proto zde například ekonomové nenajdou nějaké hluboké aplikace matematiky v ekonomii – snažím se o volbu příkladů, u kterých nejsou pro pochopení problému nutné žádné hluboké znalosti jiných oborů. Snad vám tyto příklady praktického použití pomohou při pochopení toho, co je z látky, kterou vás učím (nebo učíme) podstatné a co si máte odnést – ne vzorečky na derivování (i když ty také – minimálně pro úspěšné složení zkoušky), ale spíš hlavní smysl derivací, integrálů a dalších pojmů, s nimiž v matematice se setkáváme.

Dokument vzniká postupně. Pokud sem náhodou zasurfujete a napadne vás nějaká pěkná aplikace, která tu chybí, můžete mi o tom dát vědět například mailem.

1 Populárně naučné prezentace

Kromě detailnějších matematických modelů zde naleznete i populárně naučné prezentace o užitečnosti matematiky pro řešení zajímavých nebo praktických problémů

2 Lineární algebra

3 Derivace

Na derivaci pohlížíme dvojím způsobem - jednak “fyzikálně” jako na rychlost změny dané veličiny a jednak “geometricky”, jako na směrnici tečny ke grafu funkce. (Mimochodem – derivace je asi nejsilnějším argumentem pro užitečnost pojmu limita, protože je definována právě pomocí limity.)

Derivace je veličinou udávající rychlost změny jiné veličiny.

Derivaci je možno použít k hledání stavů systému, které jsou v určitém smyslu optimální.

Derivace je prostředkem k popisu vlastností křivek (směrnice tečny).

Parciální derivace hrají stejnou úlohu jako derivace obyčejné, ale pro funkce více proměnných.