Inženýrská matematika Robert Mařík © 2007-2012 

7 Homogenní LDR 2. řádu

V této podkapitole budeme studovat homogenní LDR druhého řádu, tj. rovnici (6.4)

\[ y'' + p(x)y' + q(x)y = 0, \]

kterou můžeme zkráceně zapsat jako \( \displaystyle L[y] = 0\), kde operátor \( \displaystyle L\) je lineární diferenciální operátor druhého řádu definovaný vztahem (6.3).

Motivace. Budeme předpokládat že funkce \( \displaystyle y_{1}(x)\) a \( \displaystyle y_{2}(x)\) jsou obě řešeními a budeme hledat podmínky, za kterých je funkce

\[ y(x) = C_{1}y_{1}(x) + C_{2}y_{2}(x) \]

obecným řešením. Derivováním tohoto vztahu získáváme

\[ y'(x) = C_{1}y'_{1}(x) + C_{2}y'_{2}(x) \]

a dosazení počátečních podmínek \( \displaystyle y(\alpha ) =\beta \), \( \displaystyle y'(\alpha ) = γ\) vede k následující soustavě lineárních rovnic s neznámými \( \displaystyle C_{1}\), \( \displaystyle C_{2}\)

\[ \begin{aligned}\beta & = C_{1}y_{1}(\alpha ) + C_{2}y_{2}(\alpha ),& \\γ& = C_{1}y'_{1}(\alpha ) + C_{2}y'_{2}(\alpha ). \\ \end{aligned} \](7.1)

Jak je známo z lineární algebry, tato soustava má právě jedno řešení pro libovolnou volbu čísel \( \displaystyle \beta \), \( \displaystyle γ\) právě tehdy, když matice soustavy, tj. matice \( \displaystyle \left (\array{ y_{1}(\alpha )& y_{2}(\alpha ) \cr y_{1}'(\alpha )& y_{2}'(\alpha )} \right ),\) je regulární. Tato matice je regulární právě tehdy, když její determinant je nenulový a to nastane právě tehdy když jeden sloupec není násobkem druhého. Tímto motivujeme následující definice.

Definice 7.1 (lineární (ne-)závislost funkcí). Buďte \( \displaystyle y_{1}\) a \( \displaystyle y_{2}\) funkce definované na intervalu \( \displaystyle I\). Řekneme, že funkce \( \displaystyle y_{1}\) a \( \displaystyle y_{2}\) jsou na intervalu \( \displaystyle I\) lineárně závislé, jestliže jedna z nich je na intervalu \( \displaystyle I\) násobkem druhé, tj. jestliže existuje reálné číslo \( \displaystyle k\in \mathbb{R}\) s vlastností

\[ y_{1}(x) = ky_{2}(x)\qquad \text{pro všechna $x\in I$}, \]

nebo

\[ y_{2}(x) = ky_{1}(x)\qquad \text{pro všechna $x\in I$}. \]

V opačném případě říkáme, že funkce \( \displaystyle y_{1}\), \( \displaystyle y_{2}\) jsou na intervalu \( \displaystyle I\) lineárně nezávislé.

Definice 7.2 (Wronskián). Buďte \( \displaystyle y_{1}(x)\) a \( \displaystyle y_{2}(x)\) dvě libovolná řešení homogenní rovnice (6.4). Wronskiánem funkcí \( \displaystyle y_{1}(x)\), \( \displaystyle y_{2}(x)\) rozumíme determinant

\[ W[y_{1},y_{2}](x) = \left \vert \array{ y_{1}(x)& y_{2}(x) \cr y_{1}'(x)& y_{2}'(x)} \right \vert = y_{1}(x)y_{2}'(x)-y_{1}'(x)y_{2}(x). \](7.2)

Věta 7.1 (lineární (ne)závislost). Buďte \( \displaystyle y_{1}(x)\) a \( \displaystyle y_{2}(x)\) dvě řešení rovnice (6.4) na intervalu \( \displaystyle I\). Tato řešení jsou lineárně nezávislá právě tehdy když je jejich Wronskián různý od nuly na intervalu \( \displaystyle I\).

Věta 7.2 (obecné řešení homogenní LDR). !!!Jsou-li \( \displaystyle y_{1}\) a \( \displaystyle y_{2}\) dvě netriviální lineárně nezávislá řešení rovnice (6.4) na intervalu \( \displaystyle I\), je funkce \( \displaystyle y\) definovaná vztahem

\[ y(x,C_{1},C_{2}) = C_{1}y_{1}(x) + C_{2}y_{2}(x),\qquad C_{1}\in \mathbb{R},\ C_{2}\in \mathbb{R}, \](7.3)

obecným řešením rovnice (6.4) na intervalu \( \displaystyle I\).

Definice 7.3 (fundamentální systém řešení). Dvojici funkcí \( \displaystyle y_{1}\) a \( \displaystyle y_{2}\) z předchozí věty nazýváme fundamentální systém řešení rovnice (6.4).

Robert Mařík, Ústav matematiky, Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně © 2007-2012