Inženýrská matematika | Robert Mařík © 2007-2012 |
Nyní se budeme věnovat řešení nehomogenní diferencální rovnice.
Věta 9.1 (důsledek principu superpozice). Součet libovolného partikulárního řešení nehomogenní lineární diferenciální rovnice a obecného řešení asociované homogenní rovnice je obecným řešením původní nehomogenní rovnice
Podle předchozí věty tedy k vyřešení lineární nehomogenní rovnice stačí nalézt jedno (partikulární) řešení této rovnice a obecné řešení asociované homogenní rovnice.
Příklad 9.1. Jedním z řešení rovnice
\[ y'' + y = 6 \] |
je zcela jistě funkce \( \displaystyle y(x) = 6\). (Vidíme přímo po dosazení.) Obecné řešení je tedy
\[ y(x) = C_{1}\cos x + C_{2}\sin x + 6 \] |
Vyřešení asociované homogenní rovnice je bohužel prakticky možné pouze v některých speciálních případech, jako je například rovnice s konstantními koeficienty
\[ y'' + py' + qy = f(x) \] | (L2) |
(u rovnic s konstantními koeficienty řešíme asociovanou homogenní rovnici pomocí charakteristické rovnice a Věty 8.1 )
Jak najít partikulární řešení?
Věta 9.2 (odhad partikulárního řešení). Nechť pravá strana rovnice (L2) má tvar \( \displaystyle f(x) = e^{\alpha x}{\Bigl (P_{n}(x)\cos (\beta x) + Q_{m}(x)\sin (\beta x)\Bigr )},\) kde \( \displaystyle P_{n}(x)\) je polynom stupně \( \displaystyle n\) a \( \displaystyle Q_{m}(x)\) je polynom stupně \( \displaystyle m\).
Partikulární řešení je možno nalézt ve tvaru
\[ y_{p}(x) = e^{\alpha x}x^{r}{\Bigl (\widehat{P}_{ k}(x)\cos (\beta x) +\widehat{ Q}_{k}(x)\sin (\beta x)\Bigr )}, \] | (9.1) |
kde \( \displaystyle \widehat{P}_{k}(x)\) a \( \displaystyle \widehat{Q}_{k}(x)\) jsou polynomy stupně nejvýše \( \displaystyle k\). Tyto polynomy je možno najít metodou neurčitých koeficientů bez použití integrování.
\[ y'' + 2y' + 3y = (x^{2} + 4)\cos (x) + (x - 2)\sin (x) \] |
hledáme partikulární řešení ve tvaru \( \displaystyle y_{p} = (ax^{2} + bx + c)\cos (x) + (dx^{2} + ex + f)\sin (x)\). Všimněme si, že v partikulárním řešení u funkce \( \displaystyle \sin (x)\) figuruje kvadratický polynom, i když na pravé straně rovnice je pouze polynom lineární. To proto, že oba polynomy v obecném tvaru partikulárního řešení mají stejný stupeň, který je roven většímu ze stupňů polynomu na pravé straně rovnice.
\[ y'' - y = (x + 1)e^{x} \] |
hledáme partikulární řešení ve tvaru \( \displaystyle y = x(ax + b)e^{x}\)
\[ y'' - y = x\sin (x) \] |
hledáme ve tvaru \( \displaystyle y_{p} = (ax + b)\cos (x) + (cx + d)\sin (x)\) (uvažujeme i část s funkcí sinus i přesto, že se funkce sinus na pravé straně rovnice vůbec nevyskytuje). Z tvrzení věty totiž nijak nevyplývá, že je-li \( \displaystyle Q(x) = 0\), platí totéž i pro \( \displaystyle \widehat{Q}(x)\).
Poznámka 9.2. Větu o odhadu partikulárního řešení je možno použít například pro rovnice
\[ \begin{array}{cl} y'' + y' =\sin (x),\quad y'' + 3y' + y ={ x\sin (x) \over e^{x}} ,\quad y'' + 3y' = -4,\quad y'' + 2y' + y = (x^{2} + 3)\cos (x)& \end{array} \](v druhé rovnici je \( \displaystyle \alpha = -1\)), ale není možno ji použít například na následující rovnice
\[ \begin{array}{cl} y'' + 4y' + 3y =\sin (x) + x^{2}\cos (2x),& \text{(9.2)} \\ y'' + y' - 3y =\ln x & \end{array} \](u první rovnice vadí odlišný argument u obou goniometrických funkcí, u druhé rovnice vadí funkce \( \displaystyle \ln (x)\)). Kromě výše uvedené věty je možno v literatuře najít i větu umožňující najít metodou neurčitých koeficientů najít řešení rovnice, kde pravá strana není přímo ve tvaru požadovaném ve Větě 9.2, ale je součtem několika různých výrazů v tomto tvaru. Tento postup umožní najít metodou neurčitých koeficientů i partikulární řešení rovnice (9.2).
Robert Mařík, Ústav matematiky, Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně | © 2007-2012 |