Pokud působíme na těleso silou \(F\) a přemísťujeme toto těleso ve směru působící síly po dráze délky \(s\), konáme práci \(W=Fs\). Pokud přemísťování neprobíhá ve směru působící síly a má-li síla směr \(\vec F\) a posunutí \(\vec s\), je práce rovna skalárnímu součinu \(\vec F\cdot\vec s\).
Předpokládejme, že na těleso působí (obecně nekonstantní) síla \(\vec F\) a těleso se pohybuje podél křivky \(C\) určené polohovým vektorem \(\vec r(t)\). Pro výpočet práce můžeme použít trik obvyklý v integrálním počtu. Rozdělíme dráhu na malé kousíčky a v rámci těchto kousíčků považujeme \(\vec F\) i \(\Delta \vec r\) za konstantu. Potom můžeme odhadnout příspěvek každého kousíčku k celkové práci klasickým způsobem pomocí skalárního součinu a nakonec všechny příspěvky sečíst. Tato aproximace bude tím přesnější, čím jemnější dělení použijeme.
V limitě dostáváme veličinu, která se nazývá křivkový integrál druhého druhu funkce \(\vec F\) po křivce \(C\). Tento integrál zapisujeme \[ \int_C\vec F\;\mathrm{d}\vec r .\] Je-li \[ \vec F(x,y)=P(x,y)\vec i+Q(x,y)\vec\jmath, \] zapisujeme někdy křivkový integrál ve složkách \[ \int_C P(x,y)\mathrm{d} x+Q(x,y)\mathrm{d} y. \]
Protože při pohybu tělesa po křivce jedním směrem se práce koná a při pohybu opačným směrem spotřebovává, je nutné, aby křivka figurující v křivkovém integrálu druhého druhu byla orientovaná. Musíme tedy prohlásit jeden koncový bod za počáteční a druhý za koncový. Vždy budeme předpokládat, že křivka je orientovaná v souladu se svým parametrickým vyjádřením, tj. že počáteční bod křivky odpovídá hodnotě parametru \(t=\alpha\) a koncový bod odpovídá hodnotě parametru \(t=\beta\).
Známe-li parametrické rovnice \[\vec r(t) = \varphi(t)\vec\imath + \psi(t) \vec\jmath,\quad t\in[\alpha,\beta],\] křivky \(C\), je možno křivkový integrál druhého druhu funkce \[\vec F(x,y)=P(x,y)\vec\imath + Q(x,y)\vec\jmath\] po křivce \(C\) zapsat následovně \[ \begin{aligned} \int_C\vec F\;\mathrm{d}\vec r&= \int_\alpha^\beta\Bigl[ P(\varphi(t),\psi(t))\varphi'(t)\\ &\qquad +Q(\varphi(t),\psi(t))\psi'(t)\Bigr]\;\mathrm{d}t. \end{aligned} \]
Věta (souvislost křivkového integrálu a orientace křivky).
Změnou orientace křivky křivkový integrál druhého druhu mění znaménko.
Věta (nezávislost na zvolené parametrizaci).
Křivkový integrál druhého druhu nezávisí na konkrétní parametrizaci křivky \(C\). Pro různé parametrizace stejné křivky má integrál stejnou hodnotu.
Následující vlastnosti jsou stejné jako u křivkového integrálu prvního druhu.
Věta (linearita a aditivita vzhledem k integračnímu oboru).
Křivkový integrál druhého druhu je lineární vzhledem k funkci a aditivní vzhledem k oboru integrace. Přesněji, pro funkce \(\vec F\) a \(\vec G\) a konstantu \(k\) platí následující. \[ \begin{aligned} \int_C \vec F+\vec G\;\mathrm{d}\vec {r} & = \int_C \vec F\;\mathrm{d}\vec {r} + \int_C \vec {G}\;\mathrm{d}\vec{r} \\ \int_C k\vec {F}\;\mathrm{d}\vec{r} & = k\int_C \vec{F}\;\mathrm{d}\vec{r}\\ \end{aligned} \] Je-li křivka \(C\) rozdělena na dvě disjunktní (až na koncové body) křivky \(C_1\) a \(C_2\), platí \[ \int_{C} \vec F\;\mathrm{d}\vec{r} = \int_{C_1} \vec F\;\mathrm{d}\vec{r} + \int_{C_2} \vec F\;\mathrm{d}\vec{r} . \]
Podle této věty je tedy vektorové pole v prostoru konzervativní právě tehdy, když je jeho rotace nulová a to je právě tehdy, když pro toto pole existuje kmenová funkce a je tedy možno zavést potenciál (záporně vzatá kmenová funkce).
Věta (o nezávislosti integrálu na integrační cestě).
Uvažujme vektorovou funkci \(\vec F\), křivku \(C\) a oblast \(\Omega\) v \(\mathbb{R}^3\). Následující výroky jsou ekvivalentní za předpokladu hladkosti funkcí, regulárnosti křivek a jednoduše souvislé oblasti \(\Omega\).
- Integrál \(\int_C \vec F\mathrm{d}\vec r\) nezávisí v \(\Omega\) na integrační cestě.
- Křivkový integrál \(\oint_C \vec F\mathrm{d}\vec r\) po libovolné uzavřené křivce \(C\) v \(\Omega\) je roven nule.
- Rotace \(\nabla\times \vec F\) vektorového pole \(\vec F\) je v \(\Omega\) rovna nulovému vektoru.
- Existuje funkce \(\varphi\) s vlastností \(\nabla\varphi=\vec F\) na \(\Omega\).
Pokud jsou předchozí podmínky splněny (platnost jedné z nich vynutí platnost i všech ostatních), je možno křivkový integrál vypočítat podle vzorce \[ \int_C \vec F\mathrm{d}\vec r=\varphi(B)-\varphi(A), \] kde \(A\) a \(B\) jsou počáteční a koncový bod křivky \(C\) a \(\varphi\) je kmenová funkce vektorového pole \(\vec F\).
Tato věta je použitelná na mnoho způsobů.
Výše uvedené myšlenky je možno zobecnit na případ toku vektorového pole dvourozměrnou plochou. Například tok o hustotě \(F\) kolmo na plochu o průřezu o obsahu \(S\) je dán vzorcem \[ Q = FS.\] Pokud není tok kolmý, musíme uvažovat jenom komponentu ve směru normály k ploše, tj. \[ Q = \vec F\vec S, \] kde vektor \(\vec S\) je kolmý k ploše a má velikost rovnu obsahu. Pokud nejsou vektorové pole nebo normála k ploše konstantní pro celou plochu, vypočítáme příspěvek na každé komponentě samostatně a výsledky sečteme, tj. \[Q=\sum_{i} \vec F_i \vec S_i.\] Pokud se veličiny nemění po skocích, ale spojitě, můžeme tento proces udělat s nekonečně jemným dělením. Výsledný matematický objekt se nazývá plošný integrál druhého druhu a značíme jej \[\iint_{\Omega} \vec F\vec{\mathrm dS}.\] Vyjadřuje celkový tok vektorového pole \(\vec F\) plochou \(\Omega\).