Stručný postup pro digitalizaci vašich průzkumů v DATABÁZOVÉM formátu:

 

Ze serveru si zde můžete stáhnout soubor ZELEN.ZIP. Jde o balíček, komprimovaný v programu WinZip. Po jeho rozbalení ve vašem pracovním adresáři získáte jediný soubor s názvem ZELEN.MDB.

Soubor ZELEN.MDB představuje databazový formát, zpracovaný v programu Access - ten je součástí programového balíku Microsoft Office. Do přiloženého souboru jsou operací IMPORT vložena data z průzkumu lokality Znojmo (silniční obchvat - III. stavba), kterou jsme navštívili s terénním cvičením dnešního IV. ročníku v září 2001 (první zastávka deštivého týdne před Znojmem).

Tato data jsou do programu jen "nasypána" pro vaši ilustraci, abyste viděli jak s nimi program pracuje. Soubor .mdb můžete spustit jen v tomto případě:

Pro vás je důležitá skořápka databázové struktury, která je prakticky identická s tabulkovým formulářem zaklplocha.doc .

Access umožňuje významná zrychlení práce:

Např.: jeden z atributů databáze se jmenuje PLOCHA. Znamená to, že počítač automaticky změří (zplanimetruje) rozlohu každé plochy, kterou v grafice založíte. Číselnou hodnotou výměry (ve zvolených plošných jednotkách) pak vyplní příslušné pole databáze.

Soubor ZELEN.MDB obsahuje v záložce SESTAVY příklad jednoduchého tiskového formuláře, kterým lze pořízená data (v uvedené datové struktuře) tisknout v ŘÁDKOVÉM uspořádání (browse), t.j. jako tabulku, kde má každý záznam (record) vyhrazený jeden řádek.

Pro případ, že byste byli již schopni propojit grafické objekty s databázemi upozorňuji, že při načítání dat z programu Topol do programu Access je třeba zvolit operaci PROPOJIT TABULKY, nikoliv IMPORT v záložce SOUBOR - NAČIST EXTERNÍ DATA. Ukáže se tabulka, v které nalistujete a označíte příslušné zdrojové objekty v grafických vrstvách - předtím je však třeba nastavit souborovou masku na formát .DBF, protože Topol uchováva data pouze v tomto databázovém formátu).

Před uvedenou operací "propojení" tabulek je třeba si ještě uvědomit, zda chcete prolinkovat:

  1. souběžně aktivní data (v tomto případě prolinkuje Access s databázemi grafických vrstev s příponou .PRA = pracovní = aktivní vrstvy)
  2. uložená data (v tomto případě linkujte Access na databáze grafických vrstev označených .BLK = neaktivní vrstvy)

Tato úvaha je pro architekturu GISu strategická! Věnujte ji zaslouženou pozornost. Chaotické přeskakování mezi oběma režimy postupně vede ke ztrátě dat. Vysvětlím ústně.

Zvolíte-li první variantu (prolinkování na .PRA), pak musíte nejdříve otevřít výkres v TOPOLu a pak teprve otevírat soubory v Accessu. Pro názvy databázových souborů v grafice platí pravidla, uvedená v poznámce