Dědičnost vázaná na pohlavní chromozomy

A) Dědičnost znaků vázaných na pohlaví

U zvířat s XY pohlaví určujícím mechanizmem je na X chromozomu uloženo mnoho lokusů, z nichž mnohé nemusí být ve spojení s určením pohlaví. Chromozom Y je obvykle menší a obsahuje méně lokusů, které nejsou stejné jako na chromozomu X. Takže samice se stejnými alelami v lokusu na X chromozomu jsou homozygotní, s různými heterozygotní. Samci, protože mají jen jeden X chromozom, jsou hemizygotní a mohou mít jen jednu alelu v lokusu. Stačí jedna recesivní alela, aby se projevila ve fenotypu samce. Tyto geny podmiňují vlastnosti vázané na pohlaví.

1. Dědičnost znaků neúplně vázaných na pohlaví 

Geny jsou umístěny na homologních úsecích pohlavních chromozomů, takže může docházet ke crossing-overům. Alely těchto znaků se dědí jako geny na autozomech.

2. Dědičnost znaků úplně vázaných na pohlaví 

Geny jsou umístěny na nehomologních (heterologních) úsecích pohlavních chromozomů, takže nemůže docházet ke crossing-overům. Zde jsou odchylky od Mendelova pravidla segregace.

a) alely lokalizované na nehomologním úseku X (Z) chromozomu

Genetická informace (gen) je lokalizován na nehomologním (nepárovém) úseku chromozomu X (Z). Na chromozomu Y (W) se tento gen nevyskytuje - stav hemizygotní. V tomto případě lokalizace genetické informace mluvíme o dědičnosti křížem.

Prakticky se využívá při autosexingu kuřat.

b) alely umístěny na nehomologních úsecích Y (W)

Geny lokalizované na nehomologních úsecích chromozomu Y (W) vykazují tzv. dědičnost přímou. Tyto geny se nazývají jako holandrické. Na chromozomu X (Z) není tento gen lokalizován. Jsou přenášeny z otce na syna (Y) u savců, nebo z matky na dceru (W) u drůbeže.

B) Dědičnost znaků pohlavím ovládaných - SEX CONTROLLED, LIMITED

Geny jsou lokalizované na autozomech a jejich fenotypový projev je kontrolován faktory vnitřního prostředí (pohlavím), u gonochoristů pohlavními chromozomy. Projevuje se jen u jednoho pohlaví, ale ne u druhého.

Praktické příklady: sekundární pohlavní znaky (hlasový projev, zbarvení, hřeben u drůbeže, habitus, intenzita ochlupení těla, paroží u jelenovitých), užitkové znaky hospodářských zvířat (dojivost, snáška)

Jedním z takto kontrolovaných znaků je zbarvení u rybek paví očko. Za barevnou kresbu Zebrus na zadní části těla ryby odpovídá dominantní alela genu Ze, naopak recesivní alela ze podmiňuje fenotyp bez této kresby. Pro vlastní expresi je však důležité pohlaví nositele dominantní alely Ze, která se může projevit jen u samčích jedinců. Pokud je samičí genotyp nositelem dominantní alely Ze, zůstává i v tomto případě bez kresby. Samčí jedinci jsou bez kresby jen v případě recesivního homozygota ze ze.

C) Dědičnost znaků pohlavím ovlivněných - SEX INFLUENCED

Geny jsou lokalizovány na autozomech obou pohlaví a projevuje se u obou pohlaví, ale v různé úrovni či intenzitě ovlivněné pohlavím nositele (pohlavní hormony), ale jen tehdy, jsou-li založeny heterozygotně - u jednoho pohlaví se chová jako dominantní a u druhého jako recesivní znak.

Praktické příklady: předčasná plešatost u člověka, mahagonové zbarvení u skotu plemene Ayrshire

Jedním z takto determinovaných znaků je zbarvení srsti ayshirského skotu. Dominantní alela M determinuje mahagonové zbarvení srsti a recesivní alela m pak zbarvení červené. Mahagonové zbarvení mohou mít dominantní homozygoti MM jak krávy, tak býci. V případě heterozygota Mm, jsou však mahagonového zbarvení jen býci, protože kravám chybí faktory vnitřního prostředí pro projev dominantní alely v heterozygotní konstituci. Recesivní homozygoti mm jsou červeného zbarvení bez ohledu na pohlaví.