Mimojaderná organelová dědičnost

Většina vlastností eukaryotních organizmů vykazuje mendelistickou dědičnost, protože jsou kódovány geny jádra, které segregují při meióze. Méně společného mají vlastnosti určené genetickou informací lokalizovanou mimo jádro buňky. Jedná se o DNA v mitochondriích nebo chloroplastech. Obě sebereplikující organely jsou specializované na kódování enzymů dýchacího řetězce a fotosyntézy a molekul RNA. Každá z těchto organel obsahuje vlastní DNA. DNA je replikována v organelách a je jimi přenášena do dceřinných buněk. Samčí a samičí gamety se totiž liší přítomností cytoplazmy a organel. Organelový genetický systém je oddělený od jádra a vlastnosti jím kódované vykazují modely dědičnosti zcela odlišné od mendelistických poměrů. Organelová dědičnost se také nazývá jako maternální. DNA těchto organel je obvykle ve formě vícenásobně stočené kruhové dvouřetězcové molekuly. 

Mitochondriální genom (mtDNA)

Chloroplastový genom (ctDNA)

U mitochondrií a chloroplastů existuje mnoho typů proteinů, které jsou také kódovány geny jaderného genomu. Byly prokázány vzájemné interakce mezi expresí genů jaderného, mitochondriálního a chloroplastového genomu.

Maternální dědičnost

- u zbarvení listů nocenky jalapovité (Mirabilis jalapa). Vyznačuje se tedy dědičností po matce (maternální, matroklinní), kdy donorem cytoplazmy pro potomstvo je matka. Právě tímto je dán rozdíl v reciprokém křížení, které by podle mendelistické genetiky mělo být stejné. 

Dědičnost zbarvení listů  kódované maternální dědičností

Křížení

Mateřská forma

Otcovská forma

F1 generace

1

  bílé

  bílé

  bílé

2

  bílé

  zelené

  bílé

3

  bílé

  panašované

  bílé

4

  zelené

  bílé

  zelené

5

  zelené

  zelené

  zelené

6   zelené   panašované   zelené
7   panašované

  bílé

  panašované
8   panašované

  zelené

  panašované
9   panašované   panašované   panašované

Vysvětlení této maternální dědičnosti: