Informatika pro ekonomy II Kombinovaná forma studia – ZS 2011/12

Forma výuky

Předmět je zaměřen na vhodné propojení teoretických a praktických partií a je vyučován jak v přednáškových, tak v počítačových učebnách. Podíl teoretických a praktických částí je vyvážen.

Plán výuky a samostudia

Výukovým materiálem je pro kombinovanou formu studia učebnice Rybička, J., Talandová, P. Informatika pro ekonomy. 1. vyd. Praha: Alfa Nakladatelství, 2009, 252 s. ISBN 978-80-87197-24-0.

Termín konzultace

Domácí příprava Problematika konzultace

So 1. 10. 2011 13–17 hod., Q16 Učebnice, s. 198–202. Podklady pro přednášku Dynamické dokumenty, jazyk HTML, dostupné na http://akela.mendelu.cz/˜ rybicka/ Úvodní informace o předmětu. Základy tvorby dynamických dokumentů v jazyce JavaScript. Příkazy pro jednoduché zpracování údajů. Podmíněné příkazy, cykly. Příprava na cvičení.

Pá 14. 10. 2011 14–18 hod., Q05–Q07 Učebnice, s. 198–202. Podklady pro cvičení dostupné na http://akela.mendelu.cz/˜ rybicka/ Práce v editoru PSPad – volně dostupný editor na http://www.pspad.com Dynamické dokumenty na straně klienta. Práce s jazykem JavaScript.

{Ne 6. 11. 2011 \atop 8–12 hod., Q16} Učebnice, s. 53–122 Podklady pro přednášky dostupné z adresy http://akela.mendelu.cz/˜ rybicka/ Teorie informace. Přenos dat, kódování. Datový formát. Konverze dat. Komprimace a archivace dat.

{So 19. 11. 2011 \atop 8–12 hod., Q16} Učebnice, s. 123–182, 211–251. Podklady pro přednášky dostupné na http://akela.mendelu.cz/˜ rybicka/ Zabezpečení dat při přenosu. Počítačová kriminalita. Databázové systémy. Jazyk SQL. Informační systémy a jejich využívání.

Pá 2. 12. 2011 14–18 hod., Q05–Q07 Návody ke cvičením Komprimace, Formáty souborů, Národní znaky, Konverze dat Word; dostupné na http://akela.mendelu.cz/˜ rybicka/ Rozpoznávání formátu a kódování souboru, konverze typických formátů kancelářských produktů.

Pá 16. 12. 2011 14–18 hod., Q05–Q07 Učebnice, s. 27–52. Návody ke cvičením Konverze Excel, Konverze grafických dat, Databáze; dostupné na http://akela.mendelu.cz/˜ rybicka/ Tabulková data a jejich přenos. Práce s grafickými formáty, konverze, úprava prezentace. Databázové systémy – datový model, implementace.

Vyučující

• doc. Ing. Jiří Rybička, Dr. (garant předmětu)

• Ing. Ludmila Brestičová,

• RNDr. Tomáš Hála, Ph.D., • Ing. Pavel Haluza,

• Ing. Petra Čačková, Ph.D.,

• Ing. Jan Turčínek