Křivkový integrál

Křivkový integrál prvního druhu

Křivkový integrál je rozšíření Riemannova integrálu na případ, kdy množinou, přes kterou integrujeme, je místo úsečky obecnější křivka. Pro jednoduchost budeme uvažovat dvourozměrnou křivku v rovině \(x\), \(y\).

Rozeznáváme dva druhy křivkových integrálů. První z nich používáme při práci se skalárními veličinami. Příkladem je kvadratický moment. (Objekty s velkým kvadratickým momentem jsou při rotačních pohybech obdobou objektů velké hmotnosti při posuvných pohybech.) Druhý z křivkových integrálů používáme při práci ve vektorovém poli. Příkladem je výpočet práce vykonané po křivce nebo tok křivkou.

Parametrické rovnice křivky

Dvě různé parametrizace jednotkové kružnice

Nejprve představíme matematický aparát pro popis křivek. Rovinné křivky nejčastěji popisujeme vektorovou funkcí jedné proměnné \(\vec r\colon \mathbb{R}\to \mathbb{R}^2\). Zpravidla s touto vektorovou funkcí pracujeme v komponentách, kdy každá její komponenta je dána skalární funkcí. Vektorově píšeme \[\vec r(t)=[\varphi(t),\psi(t)]=\varphi(t) \vec\imath + \psi(t)\vec\jmath,\quad t\in [\alpha,\beta]\] a tato vektorová funkce se nazývá parametrizace křivky \(C\). Často píšeme parametrické rovnice pro jednotlivé souřadnice ve tvaru \[C=\begin{cases} x=\varphi(t)\\y=\psi(t), \quad t\in[\alpha,\beta].\end{cases}\]

Křivkový integrál prvního druhu

Křivkový integrál prvního druhu. Výška plochy je určena zadanou skalární funkcí. Animace

Pokud uvažujeme rovný drát o lineární hustotě \(f\) a délce \(s\), je hmotnost drátu rovna součinu \[m=fs.\] Pokud by drát nebyl homogenní, je nutné v tomto vzorci místo součinu použít Riemannův integrál \[m=\int _a^b f\,\mathrm ds.\] Budeme ve zobecňování pokračovat. Uvažujme drát, který není ani homogenní, ani rovný. Nechť leží podél rovinné křivky \(C\) a nechť je jeho lineární hustota (specifická hmotnost) v bodě \((x,y)\) dána funkcí \(f(x,y)\). Zde již Riemannův integrál nepomůže. Celkovou hmotnost můžeme odhadnout následovně.

V limitním procesu můžeme nechat délku kousíčků konvergovat k nule. Poté dostáváme objekt, který se nazývá křivkový integrál prvního druhu, označuje \[ \int_C f\;\mathrm{d} s \] a fyzikálně vyjadřuje hmotnost drátu z výše uvažované úlohy. Pokud počáteční a koncový bod křivky \(C\) splývají, píšeme též \[ \oint_C f\;\mathrm{d} s \] a integrál nazýváme integrálem po uzavřené křivce.

Převod na Riemannův integrál (rovinná křivka)

Aproximace délky oblouku křivky pomocí funkcí z parametrického vyjádření křivky

Mějme parametrické rovnice křivky \(C\) ve vektorovém tvaru \[\vec r(t)=\varphi(t) \vec\imath + \psi(t)\vec\jmath,\] kde \(t\in[\alpha,\beta]\). Derivováním křivky dostaneme \[\frac{\mathrm{d} \vec r(t)}{\mathrm{d}t}=\varphi'(t) \vec\imath + \psi'(t)\vec\jmath.\] Výpočtem délky vektoru (a formálním vynásobením výrazem \(\mathrm{d}t\)) dále \[\mathrm{d}s=|\mathrm{d}\vec r(t)|=\sqrt{(\varphi'(t))^2 + (\psi'(t))^2}\mathrm{d}t.\] Tím se křivkový integrál prvního druhu funkce \(f(x,y)\) po křivce \(C\) transformuje na Riemannův integrál \[ \int_C f\;\mathrm{d} s=\int_\alpha^\beta f(\varphi(t),\psi(t))\sqrt{\varphi^{\prime 2}(t)+\psi^{\prime 2}(t)}\;\mathrm{d} t. \]

Převod na Riemannův integrál (prostorová křivka)

S křivkovým integrálu po křivce
\[ C:\quad \varphi(t)\vec\imath + \psi(t)\vec\jmath + \xi(t) \vec k, \quad t\in[\alpha,\beta] \] ve trojrozměrném prostoru pracujeme podobně. Délkový element je \[ \mathrm{d}s=\sqrt{(\varphi^{\prime}(t))^2+(\psi^{\prime }(t))^2+(\xi^{\prime }(t))^2}\mathrm{dt} \] a integrál má tvar \[ \int_C f\;\mathrm{d} s=\int_\alpha^\beta f(\varphi(t),\psi(t),\xi(t))\sqrt{(\varphi^{\prime}(t))^2+(\psi^{\prime }(t))^2+(\xi^{\prime }(t))^2}\;\mathrm{d} t. \]

Aplikace křivkového integrálu prvního druhu

Funkce \(f(x,y)\) Integrál \(\int_C f\;\mathrm{d}s\)
\(1\) délka křivky \(C\)
lineární hustota \(\tau(x,y)\) hmotnost \(m_C\) křivky \(C\)
\(\frac {1}{m_C}[x\tau(x,y),y\tau(xy)]\) souřadnice těžiště křivky \(C\)
\(x^2\tau(x,y)\) moment setrvačnosti křivky \(C\) vzhledem k ose \(y\)
\(y^2\tau(x,y)\) moment setrvačnosti křivky \(C\) vzhledem k ose \(x\)
\(\rho^2(x,y)\tau(x,y)\) moment setrvačnosti křivky \(C\) vzhledem k obecné ose, kde \(\rho(x,y)\) je vzdálenost bodu \([x,y]\) od osy otáčení.

Vlastnosti křivkového integrálu prvního druhu

Věta (nezávislost na zvolené parametrizaci).

Křivkový integrál prvního druhu nezávisí na konkrétní parametrizaci křivky \(C\). Pro různé parametrizace stejné křivky má integrál stejnou hodnotu.

Věta (linearita).

Pro funkce \(f\) a \(g\) a konstantu \(k\) platí následující. \[ \begin{aligned} \int_C f+g\;\mathrm{d}s & = \int_C f\;\mathrm{d}s + \int_C g\;\mathrm{d}s \\ \int_C kf\;\mathrm{d}s & = k\int_C f\;\mathrm{d}s\\ \end{aligned} \]

Věta (aditivita vzhledem k integračnímu oboru).

Nechť je křivka \(C\) rozdělena na dvě křivky \(C_1\) a \(C_2\), které jsou disjunktní (až na koncové body). Potom platí \[ \int_{C} f\;\mathrm{d}s = \int_{C_1} f\;\mathrm{d}s + \int_{C_2} f\;\mathrm{d}s . \]

Proč trubky praskají podélně?

Schema válcové nádoby pod tlakem a řezy, v nichž počítáme namáhání.
Znalost napětí, které tlak způsobí na obalu nádoby, je důležitá pro práci s tlakovými a podtlakovými nádobami. Ty jsou nejčastěji cylindrické nebo kulové. Na obrázku unikátní zařízení pro tlakovou impregnaci ve VCJR v Útěchově se soustavou trubek a tlakových nádob. Zdroj: J. Dömény.
Natlakovaná válcová nádoba modeluje i trubku pod tlakem. Takové trubky praskají podélně, protože v tom směru je dvojnásobné tahové napětí. Na obrázku jsou vodovodní trubky roztrhané mrazem. Zdroj: http://datagenetics.com/blog/december22013, Ian Mercer.

Ukážeme si aplikaci křivkového integrálu prvního druhu k tomu, abychom sečetli komponenty síly, snažící se roztrhnout natlakovanou válcovou nádobu. Tlaková síla je ve všech částech nádoby stejně velká. Protože je však kolmá ke stěně nádoby, mění se směr síly a tím i průměty síly do směru, ve kterém počítáme namáhání. Zjednodušíme si situaci tím, že budeme uvažovat průmět stěny do roviny podstavy, kdy se stěna redukuje na křivku.

Vypočteme síly, které se snaží roztrhnout válec napříč (viz řez A v obrázku) a podélně (viz řez B v obrázku). Tato dvě namáhání porovnáme. Ještě existuje namáhání radiálně od osy. Ale v tomto případě se tlaková síla rozkládá na celou plochu pláště válce a v tomto směru je namáhání minimální. Proto toto namáhání nemusíme uvažovat.

Uvažujme natlakovanou válcovou nádobu s tlakem \(p\), výškou \(L\), poloměrem podstavy \(r\) a stěnou o tloušťce \(t\).

Výpočet namáhání v řezu A je snadný. Obsah řezu (vyšrafováno červeně) je \(2\pi r t\). Na dno a víko působí síla \(F=p\pi r^2\) a v řezu A je tahové napětí \[\sigma_{p} = \frac FS=\frac {p\pi r^2}{2\pi rt}=\frac {pr}{2t}.\]

Nyní vypočteme namáhání, které se snaží roztrhnout válec podélně. K tomu musíme vypočítat sílu, která působí po obvodě válce, tj. která se snaží válec roztrhnout v řezu B. Obsah řezu (červeně vyznačeno) je \(2Lt\). Nejtěžší bude najít celkovou sílu, která od sebe oddaluje dvě poloviny pláště. To je místo, kde zapojíme integrál.

Budeme se na úlohu dívat shora ze směru, kterým míří osa válce. Tím můžeme snížit dimenzionalitu úlohy. Plášť válce v tomto pohledu vidíme jako kružnici a polovinu pláště jako půlkružnici. Tato půlkružnice má rovnici \(\vec r(t)=r\cos(t)\vec\imath+r\sin (t)\vec\jmath\), kde \(r\) je poloměr válce a \(t\in\left[-\frac \pi 2,\frac \pi 2\right]\) je úhel mezi spojnicí elementu v bodě \((x,y)\) a mezi kladnou částí osy \(x\). Kousek pláště válce odpovídající v průmětu úseku křivky délky \(\Delta s\) má obsah \(L\Delta s\). Tlaková síla na tento kousek je součin tlaku a obsahu, tj. \[\Delta F=pS=p L\Delta s.\] Směr je kolmý k plášti válce a s vodorovnou osou proto síla svírá úhel \(t\). Průmět této síly do vodorovného směru je \[\Delta F_x=pL\Delta s \cos t\] a tyto příspěvky musíme sečíst křivkovým integrálem přes celou křivku. Platí \(\mathrm ds=r\mathrm dt\). Celková síla, která se snaží nádobu roztrhnout podélně je \[F_x=\int_C pL \cos t \,\mathrm d s = \int_{-\frac \pi 2}^{\frac \pi 2} pLr \cos t \,\mathrm d t =prL [\sin t]_{-\frac \pi 2}^{\frac \pi 2}=prL \left[\sin\frac \pi 2 -\sin\left(-\frac \pi2 \right)\right]=2p rL.\] Povrch, na který tato síla působí, odpovídá dvěma podélným hranám (červeně na řezu B), tj. má obsah \(2Lt\) a napětí je tedy \[\sigma_{h}=\frac{2pLr}{2Lt}=\frac{pr}t=2\sigma_p.\] Vidíme, že toto napětí je dvojnásobkem napětí v podélné ose.

Ještě je vhodné ověřit, že svislý průmět, tj . \[\Delta F_y=pL\Delta s \sin t\] k namáhání nepřispívá, protože \[F_y=\int_{C} pL \sin t \,\mathrm d s =0.\] To však je možné očekávat i ze symetrie.

Pokud se chcete dozvědět o problematice více, nebo si prohlédnout obrázky válcových nádrží, které selhaly vlivem vysokého nebo nízkého tlaku, zkuste Google a heslo “hoop stress”.

Dvojný integrál

Namáhání nosníku podle Eulerovy-Bernoulliovy teorie. Otevřít prezentaci

Pro dvojný integrál použijeme podobnou myšlenkovou konstrukci jako u křivkového integrálu prvního druhu, pouze místo drátu s danou lineární hustotou budeme uvažovat rovinnou ohraničenou desku s danou plošnou hustotou.

V limitním přechodu kdy rozměry všech kousků na něž je deska dělena jdou k nule dostáváme dvojný integrál \[ \iint_\Omega f(x,y)\mathrm{d}x \mathrm{d}y , \] kde \(\Omega\) je oblast v rovině \((x,y)\) definovaná uvažovanou deskou. V aplikacích je častý též zápis \[ \iint_\Omega f(x,y)\mathrm{d}A\] nebo \[ \iint_\Omega f(x,y)\mathrm{d}S.\]

Linearita a aditivita

Dvojný integrál je odvozen (tak jako všechny integrály) pro aditivní veličiny a proto se “dobře snáší” se sčítáním (ať už integrovaných funkcí, nebo integračních oborů) a s násobení integrované funkce konstantou. Přesněji, platí následující věty.

Věta (linearita dvojného integrálu).

Buď \(f_1\), \(f_2\) funkce integrovatelné v \(\Omega\) a \(c_1\), \(c_2\) libovolná reálná čísla. Platí \[ \iint_{\Omega} \bigl[c_1f_1(x,y)+c_2f_2(x,y)\bigr]\mathrm dx\mathrm dy = c_1\iint_{\Omega} f_1(x,y)\mathrm dx\mathrm dy+ c_2\iint_{\Omega} f_2(x,y)\mathrm dx\mathrm dy \]

Věta (aditivita vzhledem k oboru integrace).

Nechť je množina \(\Omega\) rozdělena na dvě oblasti \(\Omega_1\) a \(\Omega_2\), které mají společné nejvýše hraniční body. Platí \[ \iint_\Omega f(x,y)\mathrm dx\mathrm dy= \iint_{\Omega_1} f(x,y)\mathrm dx\mathrm dy+ \iint_{\Omega_2} f(x,y)\mathrm dx\mathrm dy. \]

Výpočet dvojného integrálu

Výpočet dvojného integrálu se provádí převodem, na integrály funkcí jedné proměnné.

Výpočet (oblast mezi funkcemi proměnné \(x\))

Oblast mezi funkcemi proměnné \(x\).

V závislosti na tom, jakými nerovnostmi množinu \(\Omega\) definujeme, můžeme pro výpočet dvojného integrálu použít následující věty. Tyto věty udávají, jak je možno dvojný integrál přepsat jako dvojnásobný integrál. Mají název Fubiniovy věty.

Věta (Fubiniova věta).

Nechť \(f\) je funkce spojitá v uzavřené oblasti \[ \Omega=\{(x,y)\in\mathbb{R}^2:{a\leq x\leq b}\text{ a } {\varphi (x)\leq y\leq \psi (x)}\}.\] Potom \[ \iint_{\Omega}f(x,y)\mathrm{d}x \mathrm{d}y ={\int_{a}^{b}} \Bigl[ \int_{\varphi (x)}^{\psi(x)} f(x,y){\mathrm{d}y }\Bigr]{\mathrm{d}x }. \]

Výpočet (oblast mezi funkcemi proměnné \(y\))

Oblast mezi funkcemi proměnné \(y\).

Věta (Fubiniova věta pro jiné pořadí integrace).

Nechť \(f\) je funkce spojitá v uzavřené oblasti \[ \Omega=\{(x,y)\in\mathbb{R}^2:{a\leq y\leq b}\text{ a } {\varphi (y)\leq x\leq \psi (y)}\}. \] Potom \[ \iint_{\Omega}f(x,y)\mathrm{d}x \mathrm{d}y ={\int_a^b}\Bigl[ {\int_{\varphi (y)}^{\psi(y)}} f(x,y){\mathrm{d}x }\Bigr]{\mathrm{d}y }. \]

Záměna pořadí integrace

Oblast, pro kterou jsou možná obě pořadí integrace.

Často je možné oblast integrace zapsat pomocí obou možností uvedených na předchozích slidech. Například oblast na obrázku je možno zapsat buď jako \[\begin{gathered} 0\leq x \leq 2\\ 0\leq y\leq x^2 \end{gathered}\] nebo \[\begin{gathered} 0\leq y \leq 4\\ \sqrt{y}\leq x\leq 2. \end{gathered}\]

Pro integrál funkce \(f(x,y)\) přes takovou množinu tedy máme dvě alternativy. Buď \[\int_0^2 \int _0^{x^2} f(x,y)\;\mathrm{d}y\;\mathrm{d}x\] anebo \[\int_0^4 \int _{\sqrt y}^{2} f(x,y)\;\mathrm{d}x\;\mathrm{d}y.\]

Všimněte si, že nestačí prosté prohození integrálů. Je nutno přepočítávat meze a hraniční křivky je nutno vyjádřit jednou jako funkce proměnné \(x\) a jednou jako funkce proměnné \(y\). V důsledku tohoto dochází v průběhu výpočtu dvěma různými způsoby k tomu, že pracujeme se dvěma různými integrály. Výsledky jsou samozřejmě stejné, ale nemusí být dosažitelné srovnatelnou námahou. Jedna z cest může být snazší.

Výpočet (obdélníková oblast)

Integrál přes obdélník.

Výše uvedené problémy se stanovením a případným přepočítáváním mezí při záměně pořadí integrace se nevyskytují při integrování přes obdélníkovou oblast.

Věta (Fubiniova věta na obdélníku).

Nechť \(R=[a,b]\times[c,d]\) je uzavřený obdélník v \(\mathbb{R}^2\) a \(f\) funkce definovaná a spojitá na \(R\). Pak platí \[ \begin{aligned}\iint_R f(x,y)\mathrm{d}x \mathrm{d}y &= \int_a^b\Bigl[\int_c^d f(x,y)\mathrm{d}y \Bigr]\mathrm{d}x \\&= \int_c^d\Bigl[\int_a^b f(x,y)\mathrm{d}x \Bigr]\mathrm{d}y .\end{aligned} \]

Platí-li dokonce rovnost \(f(x,y)=g(x)h(y)\), pak \[ \iint_R f(x,y)\mathrm{d}x \mathrm{d}y = \int_a^b g(x) \mathrm{d}x \int_c^d h(y)\mathrm{d}y . \]

Aplikace dvojného integrálu

Matematické aplikace dvojného integrálu

Objem kopce nebo jezera pomocí vrstevnic

Posvátná hora Japonska. Objem se dá určit pomocí obsahů vrstevnic. Zdroj: https://www.pixabay.com

Fyzikální aplikace dvojného integrálu

Technické aplikace dvojného integrálu

Strom namáhaný tahem ve výšce 4m. Křivka prohnutí souvisí s kvadratickým momentem. Odchylky od teoretické křivky zpravidla znamenají poškození kmene. Tím můžeme odhalit poškození i uvnitř kmene.
Dřevostavba realizovaná pomocí I-nosníků. I-nosníky mají vysoký kvadratický moment při nízké spotřebě materiálu. Proto jsou tuhé a silné i při nízké hmotnosti. Ve strojařině se používají odedávna, první dřevostavba z nosníků tohoto typu byla v ČR realizována 2011. Zdroj: https://www.taus.eu
Větrné turbíny jsou konstruovány podobně jako I nosníky, pevný materiál na vnějších stranách a materiál s menší pevností uvnitř. Například balzové dřevo. A podobně jsou “konstruovány” například listy rostlin. Zdroj: pixabay.com, tpsdave

Tuhost nosníků, stabilita stromů

Tuhost a nosnost nosníků nebo podpěr souvisí s kvadratickým momentem průřezu. Zdroj: pixabay.com
Poloviční poloměr znamená u homogenního materiálu šestnáctkrát menší tuhost. Tedy jenom šest procent původní tuhosti! U stromu je tento poměr ještě horší díky různým druhům dřeva uprostřed a na kraji. Vánoční strom pro Prahu na Vánoce 2019. Zdroj: Taiko, Pražský deník

Tuhost (odolnost vůči deformaci) pro nosník obdélníkového průřezu o výšce \(b\) a šířce \(a\) je dána kvadratickým momentem obdélníkového průřezu vzhledem k vodorovné ose procházející těžištěm. \[\begin{aligned}I_x&= \iint_{\left[-\frac a2,\frac a2\right]\times \left[-\frac b2,\frac b2\right]} y^2\,\mathrm dx\mathrm dy\\ &= \int_{-\frac a2}^{\frac a2} \,\mathrm dx\int_{-\frac b2}^{\frac b2} y^2 \,\mathrm dy= a\left[\frac 13 y^3\right]_{-\frac b2}^{\frac b2} =\frac 1{12}ab^3 \end{aligned} \] Odsud máme okamžitě několik pozorování