Motivace.
- Chování libovolného systému nezávisí na souřadné soustavě, ve které tento systém popisujeme. Opravdu, dřevo neví, jak jsme si zvolili osy soustavy souřadnic. Ani, zda používáme pravoúhlou soustavu či jinou. Už vůbec dřevo nepozná, zda úlohu řešíme v pravotočivé či levotočivé soustavě souřadnic. Vhodná volba souřadné soustavy přirozeně neovlivní chování systému. Může ale značně usnadnit výpočty. Proto například při studiu obdélníkového objektu volíme osy ve směru hran. Proto například při studiu dřeva volíme souřadné osy v anatomických směrech dřeva. Tyto dva požadavky jsou částečně proti sobě v případě, že studujeme obdélníkový materiál s hranami jdoucími jiným směrem, než jsou anatomické směry dřeva. Naučíme se s tímto probléme vypořádat. Naučíme se používat matice k přechodu mezi souřadnými soustavami. Naučíme se transformovat fyzikální vlastnosti popsané maticemi z jedné soustavy do druhé.
- Ukázali jsme si, že soustavu lineárních rovnic je možné zapsat pomocí maticového násobení ve tvaru
. Pokud by veličiny v této rovnici byla reálná čísla, řešitelnost je značně ovlivněna nulovostí či nenulovostí veličiny . Ukážeme si zobecnění této vlastnosti i pro matice a soustavy rovnic. K tomu si představíme nový pojem - determinant matice.
U reálných čísel máme doplňkové operace ke sčítání a násobení. Jsou to odečítání a dělení. Odečítání matic můžeme implementovat jako sčítání matice s maticí vynásobenou minus jedničkou:
Definice (inverzní matice).
Buď
čtvercová matice řádu . Jestliže existuje čtvercová matice řádu , splňující vztahy nazýváme matici inverzní maticí k matici .
Poznámka. Předchozí definice nezaručuje existenci inverzní matice. K některým čtvercovým maticím inverzní matice existuje, k některým ne. Později uvidíme, že existuje jednoduchá charakterizace matic, ke kterým inverzní matice existuje, pomocí determinantu matice.
Věta (inverze maticového součinu).
Inverzní matice k součinu dvou matic je součinem jednotlivých inverzních matic, ale v opačném pořadí, tj.
Příklad. Pomocí matic a jejich součinu je možné zapsat libovolnou permutaci konečněprvkové množiny. Známým permutačním hlavolamem je Rubikova kostka. Na ní snadno vidíme, že pokud kostku zamícháme ze složeného stavu tahem v horní stěně a poté v pravé stěně, pro opětovné složení musíme vracet tahy v opačném pořadí, tj. nejdřív vrátit tah v pravé stěně a poté ve stěně horní. Pěkně to jde vidět na následující animaci, kterou můžete spustit nebo přehrávat po jednotlivých krocích. Na druhou stranu, tato vlastnost se dá využít k vyřešení Rubikovy kostky naprosto bez algoritmů, protože při vhodně zvolených tazích ovlivníme jenom málo kostiček, například jenom tři.
Pro matici rotace
Odsud mimo jiné vidíme, že platí
Definice (ortogonální matice).
Ortogonální matice je matice, jejíž transponovaná matice je současně maticí inverzní.
Řádky ortogonální matice jsou tvořeny navzájem kolmými vektory jednotkové délky. Má-li například symetrická čtvercová matice
Ukážeme si, že pomocí matic je možné přepočítávat souřadnice mezi jednotlivými souřadnými soustavami. Praktické využití je studium ortotropních materiálů v situace, kdy pro matematický popis jsou výhodné směry os, ale roviny symetrie neodpovídají souřadným rovinám. Například dřevěný kvádr je vhodné studovat tak, že hrany kvádru jsou rovnoběžné se souřadnými osami. Materiálové vlastnosti jsou známy v anatomických směrech dřeva. Pokud tyto směry nejsou nejsou rovnoběžné s osami (kvádr je nařezaný našikmo), je potřeba mezi souřadnými soustavami přecházet. To se dá elegantně udělat pomocí maticového násobení a inverzní matice.
Předpokládejme, že v rovině jsou dány dvě kartézské soustavy souřadnic
V inženýrských problémech je častou aplikací lineární algebry transformace úlohy do vhodných souřadnic, ve kterých je popis jednodušší. Zpravidla se jedná o prosté otočení. Toto se používá při studiu dřeva, které má anatomicky význačné směry, při studiu vrstvených materiálů, při studiu chování vodorovně uložených geologických vrstev. Nemusí však vždy jít jenom o materiál s charakteristickými směry. Transformace mezi souřadnicemi se používá například v letectví, kdy je jedna souřadná soustava spojena s trupem a další dvě jsou pootočené ve směru křídel šípovitě připojených k trupu.
Matici transformace popisující otočení souřadnic budeme zkráceně označovat
Ukážeme si důležité využití matice přechodu. Předpokládejme, že máme zobrazení
Nechť je naše zobrazení vyjádřeno v nějaké souřadné soustavě
Častým úkolem je zapsat vztahy mezi veličinami tak, aby byly co nejjednodušší a proto jeden z častých úkolů v lineární algebře bývá takovou šikovnou bázi nalézt. Nastíníme neoptimističtější variantu postupu, případné detaily a řešení zádrhelů je možné najít v odborné literatuře. Zpravidla vyjadřujeme zobrazení v bázi tvořené ortonormálními vlastními vektory matice
Stejným způsobem se transformují i fyzikální veličiny veličiny popisované maticemi, nazývané tenzory.
V knize A. Požgaj a kol., Štruktúra a vlastnosti drevá, je následující úloha (str. 322, vydání 1997, ISBN 80-07-00960-4). Dřevo v konfiguraci podle obrázku je namáháno pouze tahovou silou svisle, tedy tenzor napětí má jenom jednu nenulovou složku. Naším cílem je pootočit souřadnou soustavu tak, aby byl tenzor napětí vyjádřen v anatomických směrech dřeva. Úloha je v knize vyřešena pomocí směrových kosinů. Ukážeme si alternativní způsob, který je výhodný v tom, že využívá pouze základní aparát lineární algebry. Původní souřadnice
Výše uvedený výpočet se používá, když chceme najít deformaci vyvolanou působícím napětím. Protože konstanty udávající materiálovou odezvu máme změřeny v anatomických směrech dřeva, je nutno nejprve zjistit, jaké namáhání je v těchto směrech, pomocí materiálových konstant zjistíme, jaká je deformace v těchto směrech a poté zpětnou transformací přepočítáme tuto deformaci do původních souřadnic.
Stejný výpočet používáme, pokud se snažíme transformovat působící napětí při posouzení, jaké smykové a jaké normálové napětí působí na šikmý lepený spoj. Pokud je spoj pod úhlem
Někdy je výhodné odvodit obecné rovnice pro složky tenzoru v otočených souřadnicích. Díky tomu napříkald můžeme zkoumat, kdy jsou mimodiagonální prvky nulové, kdy jsou maximální, kdy jsou maximální diagonální prvky a podobně.
Úloha na transformaci tenzoru, kterou jsme řešili v minulém odstavci je v aplikacích velmi důležitá. Proto existuje řada grafických nebo inženýrských metod na řešení tohoto úkolu. Tyto metody jsou důvtipné a názorné, například metoda Mohrovy kružnice, oproti lineární algebře však mají zásadní nevýhodu: uživatel se musí stále učit něco nového a dostává návod “jak”, nikoliv “proč”. Použitím aparátu lineární algebry, stejně jako dokážeme v pootočených souřadnicích vyjádřit libovolné zobrazení, dokážeme vyjádřit v pootočených souřadnicích i libovolný tenzor. Vzorce jsou stejné a navíc při otočení v rovině je matice rotace ortogonální, tj. inverzní matice je maticí transponovanou. Pro symetrický tenzor
Inverzní operací je pootočení o úhel
Poznámka. Pokud vypočteme derivaci členů
Pozor. V případě tenzoru deformace se někdy se namísto mimodiagonální komponenty bere její dvojnásobek, protože ten má názorný význam jako úhel smyku. Proto se někdy v literatuře uvádí transformační vzorec pro deformace v upraveném tvaru, kdy u složek se součinem
Budeme zkoumat, kdy platí
Věta (vlastní čísla symetrické matice).
Symetrická čtvercová matice
řádu má reálných vlastních čísel (počítáno i s případnou násobností).
Věta (diagonalizace symetrické matice).
Nechť má symetrická čtvercová matice
řádu celkem reálných různých vlastních čísel . Označme odpovídající vlastní vektory jednotkové délky .
- Matice
sestavená tak, že sloupce této matice jsou tvořeny vektory je ortogonální. - Matice
definovaná vztahem je diagonální. - Diagonální prvky matice
jsou právě vlastní čísla a jsou ve stejném pořadí jako odpovídající vlastní vektory v matici .
Poznámka (diagonální tvar materiálových vlastností dřeva).
Typickým ortotropním materiálem je dřevo. Pokud transformujeme tenzor difuzní matice pro dřevo na diagonální tvar, jsou diagonální prvky v poměru přibližně
(P. Horáček, Fyzikální a mechanické vlastnosti dřeva, 2008 , str. 65). Ortotropní charakter má však nejenom transport tekutin, ale i sesychání a bobtnání. V tomto případě však naopak v podélném směru dřevo bobtná nejméně a tenzor popisující bobtnání má po transformaci na diagonální tvar v diagonále prvky v poměru přibližně (P. Horáček, Fyzikální a mechanické vlastnosti dřeva, 2008 , str. 38).
Matice transformace
Pro kontrolu je zajímavé vědět, že determinant matice se pootočením nemění a je tedy stejný pro původní i transformovanou matici. Totéž platí pro součet prvků v hlavní diagonále (v lineární algebře se nazývá stopa matice), pro charakteristický polynom a pro vlastní hodnoty. Tenzor, jak jej uvažujeme v tomto textu, je matice, která má navíc fyzikální význam a vzhledem ke své povaze pro ni platí speciální transformační pravidla. Nicméně je to mimo jiné i matice a proto vše výše uvedené platí i pro tenzory.
Transformace tenzorů je užitečná a důležitá činnosti. Bohužel však vzorce s touto transformací spojené nejsou natolik zapamatovatelné, aby bylo obvyklé s nimi pracovat. Možnosti jsou v zásadě tři.
Definice (determinant).
Buď
čtvercová matice řádu . Determinant matice je reálné číslo přiřazené matici následujícím způsobem:
- Je-li
matice řádu , tj. , je . - Máme-li definován determinant z matice řádu
označme symbolem determinant matice řádu , která vznikne z matice vynecháním -tého řádku a -tého sloupce. Definujme algebraický doplněk prvku jako součin . - Konečně, definujme determinant řádu
následovně: zvolíme libovolný index a definujeme
Uff. Zacházejme vyjímečně s touto definicí stejně jako s definicí limity: vezmeme na vědomí, že nějaká korektní definice existuje, ale učit se ji nebudeme. Není to totiž tak úplně potřeba. bude nám stačit naučit se několik málo speciálních případů.
Determinant matice
Definice (regulární a singulární matice).
Buď
čtvercová matice. Je-li , říkáme, že matice je singulární, v opačném případě říkáme, že je regulární.
Tento determinant je roven nule právě tehdy, když je jeden řádek matice násobkem druhého a to bude právě tehdy když je jeden sloupec matice násobkem druhého.
Mnemotechnická pomůcka: opsat první dva řádky pod determinant, vynásobit hlavní diagonálu a dvě diagonály pod tím, potom vynásobit vedlejší diagonálu a dvě diagonály pod tím. Příspěvky od hlavní diagonály a dvou šikmých řad pod ní se sčítají, příspěvky od vedlejší diagonály a dvou šikmých řad pod ní se odečítají.
Definice (schodovitý tvar).
Řekneme, že matice
je ve schodovitém tvaru, jestliže případné nulové řádky jsou uspořádány na konci matice a nenulové jsou uspořádány tak, že každý následující řádek začíná větším počtem nul než řádek předchozí.
Příklad. Matice
Věta (determinant matice ve schodovitém tvaru).
Determinant matice, která je ve schodovitém tvaru je roven součinu prvků v hlavní diagonále.
Totéž platí zejména pro matice diagonální, které mají nenulové prvky jenom v hlavní diagonále a tedy jsou ve schodovitém tvaru.
Příklad. Platí
Pojmy lineární algebry spolu krásně souvisí.
Věta.
Buď
čtvercová matice řádu . Následující výroky jsou ekvivalentní:
- K matici
existuje matice inverzní . - Matice
je regulární, tj. . - Soustava lineárních rovnic
má pro libovolnou pravou stranu jediné řešení. - Homogenní soustava lineárních rovnic
má pouze nulové řešení. - Každý vektor z
lze vyjádřit jako lineární kombinaci vektorů tvořených řádky (sloupci) matice , a to jednoznačně, až na pořadí.
Například je-li
Definice (charakteristická rovnice, charakteristický polynom).
Rovnice
s neznámou se nazývá charakteristická rovnice matice . Výraz na levé straně této rovnice je polynom proměnné a nazývá se charakteristický polynom matice .
Důsledek (vlastní čísla).
Vlastní čísla matice
jsou právě řešení charakteristické rovnice. Vlastní vektor příslušný vlastnímu číslu je nenulové řešení homogenní soustavy rovnic
Hookův zákon je jedním ze základních stavebních kamenů teorie pružnosti a pevnosti. V jiných než izotropních materiálech však k nalezení souvislosti mezi stavem napjatosti tělesa a jeho deformací musíme použít matice (tenzory).
V minulé přednášce jsme odvodili tvar tenzoru malých deformací pro popis deformace tělesa ve tvaru
Toto můžeme zapsat symbolicky
Následující poučka je fyzikálně ověřený fakt, že vztah mezi složkami tenzoru napětí a tenzoru deformace je lineární. To nás nepřekvapí, protože z přednášek o derivacích na začátku semestru víme, že jakákoliv funkční závislost se dá linearizovat. Podstatné zde však je, že interval, na kterém má linearizace smysl, není příliš malý, tj. že tato linearizace platí pro prakticky významné případy.
Hookův zákon deformace (volná slovní formulace). Do určité hranice zatížení je libovolná složka tenzoru deformace úměrná libovolné složce tenzoru napětí.
K tomu si přidejme, že příspěvky k deformaci, způsobené různými složkami tenzoru napětí, se přirozeně sčítají. Matematicky vyjádřeno proto platí
Fyzikální úvahy ukazují, že matice
Pokud bychom použili k popisu obecnou soustavu souřadnic, nebylo by možné se na symetrii odvolávat. Matice
Někdy je vhodné umět určit napětí pomocí deformací. K tomu stačí Hookův zákon vynásobit maticí
Souvislostí vlastních vektorů matice tuhosti a matice poddajnosti (nebo obecněji souvislostí vlastních vektorů matice a matice inverzní) se budeme zabývat na následujícím slidu.
Fyzikální úvaha snadno vede k závěru, že matice a matice inverzní mají stejné vlastní vektory. To proto, že pokud v některém směru je materiálová odezva násobkem podnětu, je i opačně podnět násobkem materiálové odezvy. To, že matice