Kalkulátor pana ministra

Marchant Figurematic ADX

V roce 1949 podal Joseph Sinel, americký designér původem z Nového Zélandu, patent USD165557 na nový kabát kalkulátorů Marchant Silent Speed. Tím se rázem nejrychlejší kalkulačka světa stala i kalkulačkou nejkrásnější. Bylo to vůbec poprvé v historii, kdy se designér zabýval kancelářským strojem. Joseph Sinel se zapsal do historie designu právě díky návrhům kalkulaček, psacích strojů a vah. Je považován za zakladatele oboru "industrial design" a autora tohoto pojmu, i když on sám toto odmítal.

Zajímavostí Sinelova designu byly hladké linie a absence jakýchkoliv viditelných šroubků. Všechny části krytu držely pohromadě důmyslným systémem do sebe zaklapnutých zámků a jediné co bylo viditelně přišroubované bylo dno.

Než se zde objeví vídeo s tímto kalkulátorem, můžete se podívat na video, kde je srovnávána rychlost tohoto kalkulátoru se staršími modely.

Rodokmen stroje

Nálepka ze spodní strany kalkulátoru

Kalkulátor Marchant ADX výrobní číslo 8ADX-442938 z roku 1953 nese na dně nálepku s textem "Eigentum des Bundeswirtschaftsministeriums, Inventar Nr. 29". Z toho je zřejmé, že kalkulátor pracoval na německém ministerstvu majícímu na starosti hospodářství (Bundesministerium für Wirtschaft, později Bundesministerium für Wirtschaft und Arbeit a od roku 2013 Bundesministerium für Wirtschaft und Energie). V této době byl ministrem Ludwig Erhard, který je označována jako „Vater des deutschen Wirtschaftswunders“, otec německého hospodářského zázraku. Jak moc byl do hospodářského zázraku zapojen tento stroj se však již nedozvíme.

Co se změnilo uvnitř

Unitř je Figurematic stejný jako starý známý ACT. Jiná je pouze
 část s počítadlem otáček v horní části
 snímku.

Vnitřní funkcí se kalkulátor příliš neliší od svých předchůdců. Model ADX obsahoval tlačítka pro tabelátory v hlavním registru, což odpovídá předchozímu modelu ACR s klasickým designem. Jediným podstatným rozdílem je, že horní registr s počítadlem otáček se již neposunuje spojitě, jak je specialitou Marchantu, ale po skocích, jak vídáme u ostatních kalkulátorů. Protože se počítadlo posune vždy o jedničku, nebylo nutné kvůli této změně omezit rychlost otáčení, modifikace však mírně přidala na hlučnosti. Je otázkou, co vedlo konstruktéry k opuštění marchantovského přístupu a návratu od spojitého otáčení k otáčení po skocích. Jako dvě možná vysvětlení mne napadají

  • vyšší spolehlivost spojená s menší technologickou náročností
  • a pohodlné sledování průběžného výsledku při dělení.

Kde byly problémy

Hlavní registr

Hlavní registr s prvním kolečkem ze staršího
 modelu.

V hlavním registru byla jedna součástka viditelně zlomená a jedno kolečko se volně protáčelo. Za normálních okolností by to signalizovalo problémy, naštěstí byly po ruce náhradní součástky z kalkulátoru ACR, jehož zprovoznění bylo odloženo do důchodových let (poškozené kolečko hluboko uvnitř mechanismu). S novými díly vše funguje jak má, pouze je viditelný rozdíl mezi kresbou cifer na původních kolečkách a kolečku náhradním (zcela vlevo).

Jiskření motoru

RC člen pro odstraněni jiskření

U motoru, přesněji u spínače příslušejícího k odstředivému regulátoru otáček, docházelo k intenzivnímu jiskření, které bylo provázeno charakteristickým pachem. Neklamná známka toho, že kondenzátor zabraňující vzniku jisker je za zenitem. Není to nic neobvyklého a kalkulátor je možno provozovat i tak. Vzhledem k malé dostupnosti případných náhradních dílů je však vhodné spínač i kalkulátor co nejvíce šetřit a vzniku jisker zabránit. Použití RC členu složeného z odrušovacího kondenzátoru 220 nF a rezistoru 220 Ohmů vznik jisker potlačilo na minimum.

Přívodní šňůra

Přívodní šňůra.

Absence přívodní šňůry je u starých kalkulátorů poměrně běžná. Zatímco u evropských kalkulátorů je šance přívodní šňůru koupit náhradní, u Marchantu se mi nepodařilo najít vhodný konektor v žádné nabídce. Situaci je možné řešit připevněním šňůry napevno, nebo (což je pohotovější při případném rozebírání kalkulátoru) pomocí konektorů náhradních. Mě se osvědčily zdířky pro fastony 4mm.

Pár rad pro restaurátory

Než se do čehokoliv pustíte, je dobrým nápadem si pořádně prohlédnout fotografie a pročíst zkušenosti svých předchůdců. Některé odkazy jsou na konci tohoto článku.

Odkrytování

Odkrytování popisuje na svém webu prof. Hamann.

  1. Překlopte kalkulátor na záda a uvolněte čtyři šroubky držící dno a sloužící současně jako nožičky.

  2. Víko v přední straně nadzvedněte, posuňte do boku pro vyjmutí ze zámku a oddělte od zbytku kalkulačky. Odmontované šroubky-nožičky je vhodné znovu přišroubovat.

  3. Postavte kalkulačku opět na nožičky. Pokud mezitím neodpadly přední a zadní kryt samy, oddělejte je. Zadní kryt je nahoře zaháknutý do osičky, po které jezdí oddělovač desetinných míst. Tuto osičku oddělejte také.

  4. V přední části pod krytem klávesnice jsou tři šroubky (červeně označené na vedlejším obrázku). Uvolněte je, aby šel kryt v přední části nadzvednout. Poté kryt drží jenom v horní části na dvou tyčkách, které prochází pod krytem z dolní strany nahoru. Vysuňte je proti pružinkám (na obrázku modře) a sejměte kryt klávesnice, který současně drží boky u sebe. Pokud nemáte vice než dvě ruce, stačí uvolnit nejprve jednu stranu a poté druhou.

  5. Boky kalkulačky teď jsou pouze nasunuty do třech otvorů s gumou a můžete je oddělat od těla kalkulačky.

  6. Kryt registrů je z jednoho kusu a je přišroubován ze spodní strany čtyřmi šroubky. Povolte je a oddělejte kryt. Předtím musíte vytáhnout tlačítka od tabelátorů.

Ruční pohon

Osa napojená na motor a hlavní spínač motoru. Spínač regulující
 otáčky je na opačné straně
 kalkulátoru.

Pustit kalkulátor hned (třeba i po kontrole a promazání) na motorový pohon je risk. Zvláště u vysokorychlostního stroje, jakým je Marchant. Veškerou funkcionalitu je možné dosáhnout i bez motoru otáčením osy vyznačené na obrázku.

Pokud není zapnuta žádná funkce, osa a motor se otáčí lehce, protože nejsou spojeny s žádnými kolečky. To je vhodný výchozí stav pro vyzkoušení motoru, protože nehrozí, že by se zasekla kolečka v řídícím nebo počítacím mechanismu. Jednoduše pomocí izolovaného šroubováku sepněte hlavní kontakt a motor by se měl začít točit. Pokud vidíte létat jiskry na opačném boku kalkulačky, je potřeba odrušit spínač z regulátoru otáček.

Zanořené registry u zablokovaného kalkulátoru

Pohled zezadu na mechanismus, jehož funkcí je přitlačení registru k
 ozubeným kolům hlavního mechanismu. Fotka je v okamžiku, kdy registr
 není zanořen.

Vozík s registry se sundává po vytažení dvou os, po kterých tento vozík jezdí a které kromě vodítka pro vozík slouží i pro nulování regitrů. Po uvolnění závlaček na koncích je možné tyto osy vytáhnout. Předtím však nezapomeňte udělat podrobné snímky a během vytahování chytat vše, co se snaží spadnout dovnitř stroje. Po vytažení os jde vozík sundat. Trošku přitom zavazí mechanismus pro posun doleva a doprava, ale zručný mechanik cestu snadno najde.

Horší situace nastane, pokud se kalkulátor zablokoval uprostřed výpočtu ve fázi, kdy jsou registry zanořeny. V této fázi jsou registry přitlačeny ke pohonné jednotce dvojicí pák, přičemž levá páka je snadno dostupná z boční strany a není těžké ji uvolnit (viz níže). To by mělo stačit k zajištění dostatečné vůle pro vytažení vozíku.

Hlavní osa

Pokud se ze stavu zablokování během výpočtu nedostanete do základního stavu ručním otáčením osy motoru, může vás zachránit otáčení osou vyznačenou na obrázku. Předtím asi bude vhodné odstranit vozík s registry. Otáčet je potřeba s citem. Někdy může být těžké rozlišit, jestli je kalkulátor jenom zatuhnutý a rozhýbá se, nebo jestli jsou někde zaseknuté zuby nebo pojistky do sebe a nadměrná síla by kalkulátor poškodila. Něco podobného se ostatně stalo kolegovi: А первый свой Marchat я сломал ...

Další tipy

Detail kolečka. Každé kolečko je ze tří samostatných dílů, přičemž
 každý z nich je sestaven přesným nalisováním z několika individuálně
 vyrobených součástek.

Hlavní registr po vyjmutí z kalkulátoru, vytáhnutí pojistných pásků
 a os, po rozevření a po vytáhnutí koleček z
 registru

Opravovat kalkulátory Marchant opravdu není sranda. Pokud jsou zatuhnutá kolečka v registrech, vyplatí se je zkusit jemně rozhýbat. Jemně. Opravdu jemně a pomalu, protože pokud přeskočí zuby jak nemají, budeme muset všechny kolečka vytahat a registr znovu sestavit. Jako vedlejší produkt budete mít možnost vše perfektně vyčistit, pokud si však zážitek sestavování registru odepřete, ušetříte si mnoho perných chvilek života.

Pokud je v kalkulátoru zatuhnutý olej který slepil díly k sobě, někteří sběratelé celý kalkulátor ponoří do benzínu s olejem. Na několik dnů nebo týdnů. Předtím je vhodné vytáhnout motor, elektroinstalace, tlačítka a další části, které jsou snadno odmontovatelné a dlouhý pobyt v benzínu by jim neprospěl. Je to popsáno zde a zde. V prvním případě rusky, ve druhém případě pro jiný kalkulátor. Jiný kolega, který je velmi úspěšným zprovozňovatelem starých počítaček, pro promazání doporučuje olej a hodně sluníčka, aby olej zatekl kam je potřeba.

A při rozdělávání jakéhokoliv stroje nezapomeňte, že se vyplatí kalkulátor rozdělávat opatrně a dávat pozor, jestli uvnitř není zapadnutý šroubek, pružinka nebo část zlomené součástky.

Literatura a odkazy

Detail klávesnice.

  1. Christian-M. Hamann: Marchant Figurematic 8ADX, A try to restoration, http://public.beuth-hochschule.de/hamann/workshop/marchant/index.html
  2. John Wolff: Marchant Figurematic - Technical Description, http://www.johnwolff.id.au/calculators/Tech/MarchantDRX/Intro.htm
  3. Wim Hasello: http://w-hasselo.nl/mechn/marchant/8adx/index.php? (detailní fotografie)
  4. Tiny Henst: Marchant 10AFE, repair info http://www.vintage-calculators.nl/page34.html
  5. http://alple.net/arif-ru/std5.htm#marchant
  6. NZEDGE Legends: Joseph Sinel by Paul Stanley, http://www.nzedge.com/legends/joseph-sinel/

Robert Mařík, únor 2017