Roční bilance organické hmoty

 

Metodika spočívá v nepřímém stanovení obsahu organické hmoty, protože přímo na konkrétních plochách orné půdy se obsah organické hmoty určuje obtížně. Bilance se počítá pouze pro ornou půdu. Princip bilance organické hmoty spočívá v zařazení pěstovaných plodin do skupiny podle jejich působení na organickou hmotu v půdě. Mezi plodiny snižující obsah organické hmoty v půdě patří okopaniny, silážní kukuřice, obiloviny, plodinami, které obsah organické hmoty zvyšují jsou luskoviny a víceleté pícniny na orné půdě. Následně se stanoví přísun organické hmoty organickými hnojivy (sláma, chlévská hnůj). Základní teze zní: jsou-li zdroje a potřeba v souladu, pak je bilance organické hmoty vyvážená.

Stanovení bilance organické hmoty v půdě vychází z metodiky VDLUFA (2004) pro hodnocení zásobenosti orných půd organickou hmotou, vypracované širším kolektivem autorů v Německu.

V metodě jsou stanoveny tabulkové hodnoty přeměny organické hmoty při pěstování různých plodin (tab. 9.). Protože intenzita mineralizace organické hmoty je také závislá na půdních vlastnostech, zpracování půdy, minerálním hnojení a výnosu plodiny, neuvádí se pevná hodnota, ale určité rozmezí (interval), pro tyto hodnoty. Spodní hranice platí pro půdy dobře zásobené organickou hmotou, optimálně hnojené minerálními hnojivy, zatímco horní hranice platí pro půdy vyčerpané, ve špatném stavu. Pěstování víceletých pícnin má pozitivní vliv na bilanci organické hmoty. Pozitivní působení různých organických hnojiv (v různé kvalitě) je uvedeno v tab. 11 a výsledná bilance se stanoví jako rozdíl mezi mineralizací organické hmoty a tvorbou organické hmoty z organických hnojiv a posklizňových zbytků pěstovaných plodin. Bilance organické hmoty se hodnotí na základě stanoveného obsahu Cox v organické hmotě.

 

Schéma výpočtu:

Bilance organické hmoty

=

tvorba organické hmoty
(obnova působením organických hnojiv a posklizňových zbytků)

-

potřeba organické hmoty
(působení plodin
na org. hmotu v půdě)

 

Způsob hodnocení

Funkce hodnotí bilanci organické hmoty za použití standardních hodnot podle metodiky VDLUFA (2004). Jako optimální (hodnocení 1) je stanovena oblast, ve které přísun organické hmoty odpovídá potřebě organické hmoty (-75 až 100 kg Cox.ha-1) (viz obrázek). Překročení a nedosažení optimální oblasti hodnoty vede k tomu, že hospodaření je považováno za méně udržitelné (hodnocení až 0,5), ale je střednědobě tolerovatelné (-75 až –200 kg Cox.ha-1 popř. 100 až 300 kg Cox.ha-1). Pokud je zásobování organickou hmotou podhodnoceno více let (≤-300 kg Cox.ha-1), lze očekávat pokles obsahu organické hmoty v půdě s negativními ekologickými následky. Extrémní zásobování organickou hmotou (≥400 kg Cox.ha-1) může vést k nekontrolovatelnému průběhu mineralizace. Odpovídající podhodnocení zásobování a nadměrné zásobování je hodnoceno 0.

Hodnotící funkce bilance organické hmoty