POMŮCKY PRO VYUŽITÍ VYBRANÝCH GEOINFORMACÍ

Cílem těchto stránek je přiblížit využití obvyklých a všeobecně přístupných informací o území k ověření správnosti POTENCIÁLNÍCH TYPŮ VEGETACE v ateliérové nebo semestrální práci III. ročníku oboru ZAKA nebo MZKÚ (bod B 10 zadání).

POTENCIÁLNÍ TYPY VEGETACE jsou v práci vyjádřeny buď samostatnou mapou, nebo příložkou k mapě aktuálních typů vegetace, nebo samostatnou vrstvou (hladinou, blokem) v GIS projektu. Pracovní měřítko, ovlivňující přesnost diferenciace území je stanoveno na 1: 5000.

Teoretickým východiskem pro vymezování POTENCIÁLNÍCH TYPŮ VEGETACE je Zlatníkova teorie typů geobiocénu (viz. Buček, A., Lacina, J.: Fytocenologie II., MZLU, Brno:1999) a metody biogeografické diferenciace území v geobiocenologickém pojetí, shrnuté v  typologické klasifikaci krajiny do VEGETAČNÍCH STUPNŮ, TROFICKÝCH A HYDRICKÝCH ŘAD A MEZIŘAD.

Základem správné typologie POTENCIÁLNÍCH TYPŮ VEGETACE je fytocenologický rozbor synuzie podrostů přírodě blízkých společenstev. Není-li tento rozbor k dispozici, lze se k typologickým jednotkám ORIANTAČNĚ přiblížit na základě dostupných a publikovaných informací o území.

 

Informačními zdroji mohou být:

  INFORMAČNÍ ZDROJ INFORMACE
1 komplexní průzkum půd ČR a SR (KPP) tabulka uvádí nejvýznamnější půdní typy a přibližuje vztah mezi půdními typy a vegetačními stupni podle Zlatníka. Další tabulka zpřesňuje vztah mezi půdními typy a geobiocenologickými řadami.
2 mapy bonitovaných půdně-ekologických jednotek BPEJ *) pomůcka pro převod hlavních půdních jednotek (HPJ) na geobiocenologické řady a meziřady **); pomůcka pro odhad posunu vegetačního stupně a hydrické řady vlivem sklonitosti a expozice na zemědělské půdě.
3 mapy souborů lesních typů ***) pomůcka pro převod souborů lesních typů na geobiocenologické řady a meziřady na lesní půdě.

*) mapy BPEJ jsou vložené do polohopisu a výškopisu "Státní mapy odvozené" v měř. 1:5000 (SMO 5000). Autorem je Výzkumný ústav pro zúrodnění zemědělských půd, Praha-Zbraslav ( www.vuzp.cz ).

**) připojením informace o vegetačním stupni získáte geobiocenologickou formuli příslušné skupiny typů geobiocénu (STG)

***) mapy SLT jsou vložené do polohopisu a výškopisu "Základní mapy ČR" v měř. 1:10000. Autorem je Ústav pro hospodářskou úpravu lesů, Brandýs nad Labem (ÚHUL; www.uhul.cz )

POZNÁMKA: Jak je z podkladů zřejmé, je třeba odděleně vyhodnocovat zemědělskou půdu a lesní půdu. Pro zemědělskou půdu je možné (podle druhu podkladů) využít buď BPEJ, nebo půdní typy. Souborně problematiku zemědělské půdy shrnuje tento odkaz