Johann Mendel se narodil v Heinzendorfu (dnes počeštěné na Hynčice, které jsou součástí obce Vrážné) u Nového Jičína 20. července 1822 (uváděné datum 22. července 1822 se vztahuje k zápisu do matriky) a zemřel jako Gregor Mendel 6. ledna 1884 v Brně.
Všechna Mendelova zjištění byla shrnuta do tří závěrů (pravidel, zákonů). Mendel tvrdil, že během tvorby vajíček a spermií (pohlavních buněk), se rozdělují párové faktory (segregují). Takže každá pohlavní buňka může obsahovat pouze jeden faktor podmiňující jeden daný znak, např. faktor pro zelený lusk, ale ne zároveň pro obě varianty téhož znaku (tedy i pro žlutý lusk). To je první Mendelovo pravidlo. Je známé také jako princip segregace. Po splynutí spermie a vajíčka vzniká zygota s oběma faktory, jeden od otce a druhý od matky.
Princip volné kombinovatelnosti byl Mendelův druhý zobecněný poznatek. Ten uvádí, že různé vlastnosti jsou děděny individuálně a nezávisle jedna na druhé. To znamená, že faktor pro výšku rostliny může být volně párován s jakýmikoliv dalšími faktory, dominantními i recesivními (tvar semene, barva lusku,…). Tento princip byl později modifikován Thomasem H. Morganem.
Jeho třetí princip, nebo teorie, říká, že každá vlastnost je určena spojením dvou faktorů téže vlastnosti, každý od jednoho z rodičů. Vždy však jeden faktor podle jeho zjištění převažuje ve fenotypu nad druhým – princip princip dominance.