Prokaryotické i eukaryotické buňky používají stejný základní genetický kód, aby se přeložila sekvence nukleotidů v mRNA do sekvence aminokyselin v odpovídajícím polypeptidu. Translace se děje na ribozomech, které koordinují pohyb transferových RNA nesoucích specifické aminokyseliny s genetickými instrukcemi obsaženými v mRNA.
Protože není žádná zřejmá chemická podobnost nebo afinita mezi triplety nukleotidů mRNA (kodony) a příslušnými aminokyselinami, je nutný nějaký prostředník, transferová RNA (tRNA). Tato tRNA slouží jako přechodová molekula, která zprostředkuje přenos informace z nukleové kyseliny do proteinu.
Molekuly tRNA jsou krátké, jednořetězcové RNA molekuly v délce 74 – 95 nukleotidů. Ve struktuře se objevují i modifikované báze vzniklé chemickými změnami nukleotidů A, G, C a U (např. ribotymidin, 5-metylcytidin, inosin, 7-metylguanosin, ...). Každá tRNA nese jednu konkrétní aminokyselinu a v buňce musí být minimálně jedna tRNA pro každou z 20 aminokyselin. Označení tRNA je podle toho, kterou aminokyselinu nese – tRNAGly nese aminokyselinu glycin.
Nukleotidová sekvence tRNA tvoří primární strukturu. Krátké komplementární úseky v tomto řetězci můžou tvořit páry bází a tak vytváří charakteristické tvary jetelových lístků – sekundární struktura. Složením do prostoru se vytváří terciární struktura, která vypadá jako písmeno L. Místa pro antikodon a pro připojení aminokyseliny jsou na opačných koncích tRNA.
Párování bazí kodon-antikodon na ribozomu se děje antiparalelně – např. je-li antikodon na tRNA 3´ CGU 5´, je komplementární kodon na mRNA 3´GCA 5´, specifikující aminokyselinu alanin.
Terciární struktura tRNA je dána dalšími vazbami mezi komplementárními páry bází na řetězci.
Enzym amonoacyl-tRNA syntetáza nejdříve použije energii z ATP hydrolýzou a aktivuje aminokyselinu a tvoří aminoacyladenylát – karboxylová skupina aminokyseliny reaguje s ATP. Aminoacyladenylát se váže na enzym, dokud se nesetká s molekulou tRNA, specifickou pro tuto amonoacyl-tRNA syntetázu. Enzym pak přenese aktivovanou aminokyselinu na 3´ konec tRNA (na 3´OH konec nebo na 2´OH konec ribózy) a vytvoří se aminoacyl~tRNA. Mezi aminokyselinou a tRNA se vytvoří makroergická vazba. Tím je dokončena aktivace.
Aminokyselina sama o sobě nehraje žádnou roli v určení, kde se začlení do rostoucího polypeptidického řetězce. To je specifikováno výhradně nukleovými kyselinami, mezi kodonem mRNA a antikodonem tRNA. Např. tRNA s antikodonem pro cystein (3´ACA 5´), ale nesla by místo toho aminokyselinu alanin, byl by alanin začleněn do polypeptidu kdykoliv, kdy by v mRNA byl kodon 5´UGU 3´.
Ribozomy mají dvě podjednotky, každá složená z ribozomální RNA (rRNA) a různých proteinů. Je rozdíl mezi ribozomy prokaryotů a eukaryotů. Před translací jsou obě jednotky oddělené v cytoplazmě. Krátce po začátku translace se spojují do kompletního ribozomu. Eukaryotické ribozomy mají více komponent než prokaryotické, jsou to však pořád dvě podjednotky.
Ribozomy mají mnoho funkcí při proteosyntéze:
Např. malá podjednotka 30S je částí ribozomu, která se na začátku váže na mRNA. Velká 50S podjednotka se podílí na činnosti enzymu peptidyl transferázy, který katalyzuje formování peptidické vazby mezi aminokyselinami. Po spojení obou podjednotek vznikají dvě oblasti známé jako peptidylové místo (P) a aminoacylové místo (A), které zároveň váží dvě různé molekuly tRNA. Nakonec další oblasti ribozomu rozmístěných kolem obou podjednotek slouží jako místa kontaktu pro další proteiny nutné pro průběh translace.
Samotná translace se skládá ze tří fází:
Primární struktura proteinu není pevně stanovena ještě před (probíhají kotranslační úpravy) a po skončení translace (probíhají postranslační úpravy). Probíhá zde celá řada procesů, které modifikují jeho strukturu.
Kotranslační úpravy:
Posttranslační úpravy (vznikají funkční proteiny):