MADAS 20AS násobí, dělí a hraje Radeckého marš

 

Video představuje jednu z nejdokonalejších mechanických kalkulaček. Tato dokonalost je charakterizována švýcarskou přesností a invencí. A také cenou :). Nechejte se nalákat shlédnutím videa a poté se začtěte do následujícícho článku, kde se budu snažit vypíchnout, co je na právě této kalkulačce zajímavé a hodné obdivu. Ve videu shlédnete

  • automatické násobení včetně zpětného přenosu zpět do multiplikativního registru
  • automatické dělení s různými nastaveními tabelačních zarážek
  • umocňování
  • Radeckého pochod na kalkulátoru MADAS

Popis kalkulačky

MADAS 20 AS

Kalkulátor MADAS 20AS je plně automatický eletromechanický kalkulátor na principu ozubeného válce. Je z řady MADAS Portable, vyráběné od roku 1931. Tento model obsahoval některé funkce, které u konkurenčních výrobků nebyly dostupné. Proto se úspěšně prodával i přes velmi vysokou cenu. Ta byla v roce 1958 v Německu rovna 4970 DM.

Pro srovnání, roční průměrná mzda v Německu v roce 1958 byla 5330 DM a konkurence byla v roce 1958 na následujících cenách (viz Büromaschinen Lexikon).

  • Cena kalkulátoru Diehl DR 15 s kratšími registry, přibližně stejnými možnostmi při dělení a pouze s poloautomatickým násobením byla 2990 DM. Jednalo se o model, který byl přímým předchůdcem KR 15 z článku "Počítačka Diehl KR15".
  • Cena kalkulátoru Hamann Automat S, který měl jiný systém zadávání vstupních dat a měl plně automatické násobení i dělení byla pouze 1750 DM.
  • Cena kalkulátoru Brunsviga 11S bez automatického násobení byla dokonce pouze 1160 DM.
  • Cena kalkulátoru Mercedes R43 SM, nástupce modelu Mercedes Euklid 37 SM představeného v článku o kalkulátorech Mercedes v odstavci Počítací zázrak z Zella-Mehlis byla 3950 DM.

V roce 1958 stál kalkulátor cca 93% průměrné roční mzdy. V dnešních cenách, při průměrné roční mzdě 34 514 Euro v původních spolkových zemích (rok 2014) by to bylo 32 180 Euro, tj. 860 000 Kč. Koupili byste to?

Ovládací prvky


Dominantními prvky jsou klávesnice a displeje. V levé části klávesnice jsou v pořadí shora dolů:

  • tlačítko pro přenos čísla z výsledkového registru do registru pro násobení
  • tlačítko pro přenos dělence z klávesnice do příslušného registru
  • přepínač pro kontrolu, zda po dokončení výpočtu bude klávesnice vynulována či nikoliv
  • nulovací tlačítko pro výsledkový registr a počítadlo otáček
  • přepínač nastavující, zda se bude součin přičítat k výsledkovému registru, nebo zda se bude odečítat
  • nulování klávesnice
  • nulování registru pro násobení

Pod desetimístnými řadami kláves pro zadávání jednotlivých cifer jsou kolečka pro nastavení značek na klávesnici, lišta téměř přes celou šířku klávesnice pro inicializaci násobení nebo pro přenos čísla z klávesnice do registru pro násobení a ovládací prvky pro nezávislé nastavení jednotlivých cifer v registru pro násobení.

Na pravé straně je vedle registru zobrazujícího číslo zadané na klávesnici tlačítko pro ukončení dělení po dokončení výpočtu na právě počítané pozici. Dále zde je tlačítko pro spuštění automatického dělení. Nad tímto tlačítkem se po spuštění dělení objeví přepínač pro manuální okamžité ukončení dělení. Toto ukončení je nutné například pokud zapomeneme vložit děllitel a spustíme dělení. Dělení nulou by pokračovalo v nekonečné smyčce.

Vpravo od tlačítka pro dělení je přepínač nastavující, zda se bude podíl přičítat nebo odečítat od čísla v registru otáček. Dále je zde přepínač směru počítadla otáček, odečítání, přičítání a posun registrů vlevo a vpravo.

Násobení

Při násobení je jeden součinitel v registru pod klávesnicí a druhý zadán na klávesnici. Součinitel do registru je možno zadat třemi způsoby:

  • Přímo nastavit příslušnými otáčivými knoflíky.
  • Zadat na klávesnici a přenést do registru pro násobení stiskem podlouhlé lišty nad registrem (dole na klávesnici). Toto má smysl, pokud je registr vynulován. Dojde přitom k vynulování klávesnice. Vynulování klávesnice je možno zabránit podržením přepínače pro automatické nulování ve stisknuté poloze. Potom zadané číslo zůstane na klávesnici a kalkulátor je připraven k výpočtu druhé mocniny dalším stiskem lišty.
  • Stiskem tlačítka v levé horní části klávesnice (šipka směrem dolů) je možno přenést číslo z výsledkového registru do registru pro násobení.

Součin se počítá opakovaným přičítáním čísla z klávesnice k výsledkovému registru. Na rozdíl od jiných kalkulátorů, jako například Hamann, Friden nebo Mercedes Euklid se přitom číslo v registru pro první součinitel nemění.

Přepínač v levé dolní části klávesnice umožní přepnout přičítání na odečítání. Součin se tedy odečte od čísla ve výsledkovém registru. V pozdějších modelech byl tento přepínač nahrazen tlačítkem prodlužujícím lištu pro násobení.

Přepínač na levém boku kalkulátoru umožňoval předvolit, zda mají být před výpočtem vynulovány výsledkový registr a počítadlo otáček. Po dokončení výpočtu se registry posunou do základní polohy, nebo do polohy dané tabelačními zarážkami pro dělení. Po dokončení výpočtu je dále vynulována klávesnice a registr pro násobení, tuto operaci však je možno zablokovat pomocí přepínače pod tímto registrem. Uživatel tak dosáhne toho, že číslo, kterým násobil, zůstane v registru i po dokončení výpočtu pro případné další násobení.

Dělení

Kalkulátor ve verzi popisované zde umožňoval pohodlné dělení.

Bylo možno zadat první číslo, $a$, na klávesnici, stiskem tlačítka jej přenést na příslušnou pozici výsledkového registru (v závislosti na nastavení tabelačních zarážek v levé horní části vozíku s registry), zadat druhé číslo, $b$, a spustit dělení $a/b$. Dělení probíhalo tak, že se číslo $b$ opakovaně odečítalo od $a$, dokud se výsledkový registr nedostal do záporných čísel. Poté se vrátila poslední operace, aby se výsledkový registr dostal zpět do čísel kladných, posunuly se registry a vše se opakovalo. Na začátku bylo nutno zadat číslo $b$ na klávesnici pod číslo $a$, aby v prvním cyklu kalkulátor odečítal číslo $b$ nejvýše desetkrát.

Zcela vlevo vozíku s registry je přepínač, díky kterému bylo možno podíl zformovat nejenom v registru otáček, ale i v levé části výsledkového registru. Tato funkce se využívala, pokud jsme chtěli výsledek používat pro další výpočty (další dělení, nebo přenést do multiplikativního registru pro násobení), nebo společně s přepínačem přibližně uprostřed výsledkového registru, kterým bylo možno omezit pozice na které má vliv nulování registrů pouze na pravou část výsledkového registru. Tak bylo možno sčítat více podílů mezi sebou a přitom mít zobrazen i každý jeden podíl samostatně.

O značce

Společnost vyrábějící tento kalkulátor byla založena v roce 1891. Zakladatelem byl švýcarský inženýr H. W. Egli. V roce 1893 H. W. Egli sestrojil první komerčně úspěšný kalkulátor na světě umožnující automatické násobení. Tento kalkulátor byl vyráběn od roku 1895 pod názvem Millionaire. Podle výbavy Millionaire vážil od 36kg do 73 kg. Proto byly vyvíjeny i menší kalkulátory, od roku 1931 řada MADAS Portable. Nové kalkulátory sice stále vážily více než 10kg, díky svém úspornému vnitřnímu konceptu byly menší a lehčí než srovnatelné konkurenční modely, což opodstatňovalo přízvisko "Portable" (=přenosný), jakkoli se zdá toto přízvisko být nepřípadné při dnešním výkladu slova "přenosný".

Firma byla se svými kalkulátory úspěšná. Pro vysokou cenu nemířila mezi drobné zákazníky, ale mezi větší společnosti a státní správu. Přesto prodávala i některé levnější modely, včetně modelu bez elektrického pohonu.

K nejlepšímu modelu byly prodávány různé doplňky, jako například doplňkový registr s automatickým zaokrouhlováním nebo přípravek pro usnadnění výpočtu druhé odmocniny (článek je věnován kalkulátoru Friden, je zde však i podstatná zmínka o kalkulátorech MADAS).

Po roce 1960 výroba kalkulátorů prudce klesala. V roce 1969 firma zastavila veškerou aktivitu. I tak již dva nebo tři roky před rokem 1969 nevyráběla a pouze prodávala skladové zásoby. Rychlý úpadek éry mechanických kalkulátorů byl v plném proudu.

Literatura

  1. Madas.ch - Electromechanical machines from H. W. Egli, Schitzerland
  2. Calculators by Hans W. Egli, Zurich - John Wolff's Web Museum
  3. Büromaschinen Lexikon 1958-59
  4. Video se starším modelem MADASu

Robert Mařík, duben 2016