Cellatron R43SM

 

Video s kalkulačkou Cellatron R43SM ukazuje téměř posledního Mohykána. Jedná se o jeden z posledních modelů mechanických kalkulaček, vyráběný v letech 1959 až 1969 (ale asi i déle). Poté již převzaly vládu nad světem výpočtů polovodiče a mechanické kalkulátory se již udržely jenom relativně krátce, zčásti díky kritickému nedostatku polovodičů v bývalém sovětském bloku.

Ve videu je představen plně funkční exemplář a jsou zde zařazeny zpomalené záběry dělení s vysvětlením, jak která fáze dělení probíhá.

Krátce z historie

Cellatron R43SM

Kalkulátor Cellatron R43SM je nástupcem starého dobrého kalkulátoru Mercedes Euklid 37, nazývaného též "Das rechnende Wunder aus Zella-Mehlis". Ten byl představen v roce 1934 jako první kalkulátor, kde bylo možno zadat na klávesnici obě čísla pro násobení nebo dělení a spustit příslušnou operaci jedním tlačítkem.

Při násobení a dělení se z těla kalkulátoru vysouvá posuvný
 registr

Po rozdělení Německa po druhé světové válce se ocitla továrna Mercedes Buromaschinen v Zella Mehlis v sovětské okupační zóně a následně v NDR. Došlo k přejmenování kalkulátorů z Mercedes Euklid na Mercedes a poté na Cellatron. Došlo také k designovým změnám a k drobným technickým inovacím. Díky upravenému systému pro přenos přes desítku bylo možno navýšit rychlost z 300 otáček za minutu na 400 otáček. Také došlo ke zlepšení v oblasti potlačení interferencí a přístroj je chráněn pojistkou. (Původní Mercedes Euklid neobsahoval kromě motoru a spínače žádné další elektronické součástky.) Dalšími inovacemi bylo vylepšení masky kryjící jednotlivé cifry registrů a inovace přepínače umožňujícího zobrazovat saldo v případě záporného výsledku.

Představený kalkulátor se podařilo získat i s kontrolním štítkem (viz Literatura), který datuje výrobu kalkulátoru na prosinec 1967. Výstupní kontrola má datum 11. prosince 1967. To je stejný den, kdy z hangáru poprvé vyjel nadzvukový dopravní letoun Concorde. O tři dny později se podařilo syntetizovat první DNA a vyrobit první umělý virus. V tomto roce vyšlo jedno z nejzásadnějších alb rockové historie, Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band od Beatles. Z toho stejného roku pochází i píseň Yellow Submarine.

Klávesnice

Klávesnice Cellatron R43SM

Klávesnice nedostala principiální změny, došlo pouze k designovým úpravám.

Podobně jako u modelu Mercedes Euklid 21 byla numerická klávesnice interně rozdělena na dvě části. Při násobení se levé části zadával jeden součinitel a do pravé části druhý součinitel. Při dělení se do levé části zadávalo dělené číslo a do pravé části dělitel. Při spuštění výpočtu se vhodným načasování vynulování klávesnice dosáhlo toho, že při dělení byl do hlavního registru přičten dělenec a na klávesnici zůstal dělitel (viz níže).

Při násobení došlo k tomu, že hlavní registr zůstal nezměněn a na klávesnici zůstal součinitel z pravé části klávesnice. Druhý součinitel byl přenesen do skryté paměti pro násobení (bude představeno v některém z pokračování).

Co se týká dalších tlačítek, trpěl kalkulátor stejným neduhy jako všechny ostatní mechanické kalkulátory té doby (s výjimkou kalkulátorů Marchant): funkční klávesy pro jednotlivé operace a důležité přepínače byly rozházeny po těle přístroje, páčka pro přerušení dělení byla dokonce na levém boku. Práce s kalkulátorem tedy nebyla jednoduchá, i když pracovník si pohyby jistě časem zautomatizoval.

V levé horní části klávesnice byla páčka, která se u modelu ME38 SM nenacházela. Úkolem této páčky bylo provést násobení automaticky, po vynulování registru nebo po uložení zobrazeného výsledku do paměti. To mělo smysl při výpočtu řady součinů a jejich případném sčítání. Jakmile byl vypočten první součin a páčka přepnuta do správné polohy, operátor zadal vstupní data pro druhý součin a výsledek prvního součinu buď vymazal nebo přičetl do paměti. Přitom došlo automaticky k výpočtu součinu druhého. Působí to mírně chaoticky (nejprve zadám vstup pro další součin a teprve poté zpracuji výsledek součinu předchozího), ale zřejmě tato funkce měla pro zapracované účetní a fakturanty smysl.

Dělení

Páčka pro nastavení přesnosti při dělení Osa pro posuv registru s otvory pro detekci konce dělení - pohled z boku Osa pro posuv registru s otvory pro detekci konce dělení - pohled zepředu shora

Dělení je provádí postupným odečítáním dělitele od dělence. Pro výpočet stačí zadat obě čísla současně na klávesnici a inicializovat dělící sekvenci. Kalulátor již bez dalšího zásahu uživatele vypočte výsledek. Přesněji, při dělení se interně děje následující:

  • Ve výchozím stavu jsou dělenec a dělitel v levých částech levé a pravé poloviny klávesnice.
  • Při spuštění dělení se nejprve přičtou hodnoty z klávesnice (tj. dělěnec i dělitel) k hlavnímu registru. Počítalo otáček se změní o jedničku, protože byla provedena jedna operace přičtení. (Přesněji, počtadlo otáček se o jedničku zmenší, protože v režimu dělení počítá na opačnou stranu.)
  • Poté je vynulována levá polovina klávesnice, pravá polovina s dělitelem zůstává.
  • Poté je odečtena klávesnice od hlavního registru. Tím se počítadlo otáček vrátí do původní hodnoty a také se zruší přičtení dělitele v pravé polovině. Levá polovina zůstává nedotčena, protože tam je klávesnice vynulována.
  • Vyjdeme-li z vynulovaných registrů před výpočtem, bude po provedení předchozích kroků tedy v levé části hlavního registru dělenec, v pravé polovině klávesnice dělitel a počítadlo otáček je vynulováno.
  • Poté se vozík přesune do pravé krajní polohy a začne postupné odečítání dělitele od dělence. Počet operací odečtení je registrován počítadlem otáček.
  • V okamžiku, kdy dojde k podtečení registru (odečtení do záporných hodnot), je vyslán signál pro přerušení odečítání a posun vozíku o jednu polohu doleva. V tomto okamžiku máme v počítadle otáček hodnotu o jedničku "přesřelenou" a v hlavním registru záporné číslo.
  • Poté je opakovaně přičítán dělitel k hlavnímu registru. Při prvním přičtení se opraví předchozí číslo v počítadle otáček a dále se opakovaně přičítá dělitel k hlavnímu registru, dokud nedojde k dalšímu přetečení, tentokrát do kladných čísel. V této fázi je v počítadle otáček částečný podíl a v hlavním registru zbytek po dělení.
  • Poté dojde k opětovnému posunu vozíku o jednu polohu a nastupuje opakované odečítání a s tím spojený výpočet další cifry. Podobně jako v předchozím, bude o jedničku přestřelena, ale při výpočtu čtvrté cifry se toto opraví. Tento postup výpočtu podílu po dvojicích se opakuje, dokud kalkulátor nedostane signál, že se má výpočet přerušit. To je zajištěno stisknutou páčkou v poloze vozíku zcela vlevo a podélnými rýhami v ose, po které se posunuji registry.

U kalkulátoru je možno nastavit, kolik se má při dělení vypočítat cifer. Tato funkce byla dostupná již u původního modelu Mercedes Euklid 38. K nastavení sloužila páčka v levé části těla kalkulátoru. Tato páčka byla připojena k ose, po níž se posouval vozík s registry. Podle toho jak byla osa pootočena došlo k tomu, že páčka umístěná na tomto vozíku zapadla do jedné ze tří podélných rýh a toto byl signál pro přerušení dělení a navrácení vozíku do výchozí polohy.

Galerie

Detail funkčních kláves v pravé části Pohled zboku Detailní pohled na registry. V pravé části přepínač pro zobrazení záporných výsledků. Popisek vzadu Pohled shora se sundanými kryty Detail loga Detail levé části hlavního registru Detail pravé částu hlavního registru s počítadlem otáček Detail zadní levé části.

Literatura

  1. RechnerLexikon - obsahuje i návod dodaný s tímto přístrojem a kontrolní štítek
  2. Dlouhé video se stejným modelem

Robert Mařík, květen 2018